„Дървени врати и глинени подове“ бе темата на образователната програма „В света на старопланинската архитектура“, която се реализира от Регионален етнографски музей на открито „Етър“ и Сдружение „Мещра – традиционни знания и занаяти“ между 9 и 11 август 2024 година. В продължение на три дена участниците получиха теоретични и практически познания, които да използват за възстановяване на стари сгради, с каквито оказва се, че разполагат повечето от тях. Именно желанието за съхраняване на такива обекти и превръщането им в места за живот на съвременни семейства провокира участието в тази образователна програма. „В света на старопланинската архитектура“ се провежда за девети път и в годините интереса към нея се повишава. Близо половината от участниците се присъединяват за първи път. Голяма е групата и на тези, които се включват за пореден, заради възможността да надградят получените вече знания и умения.

Лекторите и обучителите, които участват за първи път са трима.

Джон Ръсел е експерт в работилниците на Общество за опазване на стари сгради – SPAB (Society for the Protection of Ancient Buildings). Неговата лекция и демонстрацията му бяха посветени на консервацията и реставрацията на дървени конструкции, характерни за Великобритания.Със смисъла и значението да се употребява вар при сгради от естествени материали бяха свързани лекцията и демонстрацията на арх. Александра Вадинска.

В работилницата за реставриране на врата и поправка на дървени конструкции водещ майстор реставратор бе Александър Константинов.

Арх. Николай Маринов е поканен за пореден път като обучител и лектор в образователната програма и в това издание той бе посветил участието си на реконструкцията и изработването на глинени подове.

Майстор Христо Тоцев, също многократен обучител от програмата „В света на старопланинската архитектура“, заедно със свои помощници, научи участниците да правят подпорна стена от суха каменна зидария.

„В света на старопланинската архитектура“ се реализирана от музей „Етър“ и сдружение „Мещра – традиционни знания и занаяти“ с подкрепата на Камара на Архитектите в България, Бикстон – варови разтвори и Баумит България ЕООД.