Тридесет и шестите зимни четения, организирани от Регионален исторически музей – Враца завършиха вчера с факти от жизнения и творчески път на актьора от Враца  Васил Вачев.

Темата бе представена от Милена Стефанова от Държавен архив – Враца. Тя е посветена на 100 години от рождението на актьора с най-говорещите очи в българското кино  и бе представена пред публика  в  малката зала на ХГ „Иван Фунев“.

В РИМ Враца представиха жизнения и творчески път на актьора Васил Вачев

От 1948 г. до 1950 г. е артист-стажант в Драматичен театър – Враца. Работи като редовен учител в родното си село, а от 1952 г. е в състава на Врачанската театрална група.

Целият му творчески живот преминава във Врачанския народен театър, където изиграва над 70 роли.

Участва в 25 игрални филма, две филмови копродукции и един телевизионен сериал, сред които „Крадецът на праскови“, „Най-дългата нощ“, „Непримиримите“, „Карамбол“, „Роялът“ и др.

За постижения в киното, театъра и художествената самодейност е награден с орден „Кирил и Методий“ – I степен, Народен орден на труда – златен, Златна значка на народните читалища.

Има един син – Бойко Василев Вачев

Има един внук - Деан Бойков Вачев.

Умира през 2000 г.]

 Авторът разказа, че е ползвала документи в държавен архив, фондовете на врачанския театър и други институции, както и автобиографията на самият Васил Вачев. 

Зимните четения, организирани от РИМ – Враца започнаха през февруари и се провеждаха всяка сряда.

Теми като народните танци, престилките, огнището, историята на туристическото движение в района, на врачанското музикално общество бяха част от докладите. 


„Изпитвам удовлетвореност от добрите разработки, които видяхме в периода на четенията“, коментира директорът на РИМ – Враца Георги Ганецовски и допълни, че предстои да се издаде сборник, който да обединява част от представените доклади.