Археолози от университета "Николай Коперник" в торун са открили гроб от 18-и век, съдържащ "жена вампир", погребана със сърп на врата, за да предотврати издигането й във вампиризъм, пише heritagedaily.com
Китайската полиция спаси 150 котки от кланица
Концепцията за кръвосмучещ дух или демон, който поглъща човешка плът, е разказана в митологията и народните приказки на почти всяка цивилизация през вековете.
За първи път от 50 години насам: НАСА изстрелва мощна ракета към Луната
Едно от най-ранните вампирски изображения произлиза от клинописни текстове на акадци, самарци, асирийци и вавилонци, където те споменават демонични фигури като Лилу и Лилиту.
Учени разработиха огнеупорно покритие за дървесина
В края на 17-и и 18-и век фолклорът за вампирите, както го познаваме, се разпространи в словесните традиции и предания на много европейски етнически групи.
Те са описани като завръщащи се на зли същества, жертви на самоубийство, вещици, трупове, обладани от зъл дух или жертви на вампирска атака.
Потънали германски кораби изплуват в Дунав
Археолозите откриха гроба на жената близо до Бидгошч, град в Северна Полша. Антропологично изследване разкри, че тя има издадени предни зъби, което предполага, че външният й вид може да е накарал суеверните местни жители през 17 век да я определят като вещица или вампир. От страх да не се възнесе, на шията й е поставен сърп, а на пръста на левия крак е вързан катинар.
НАСА откри нова Луна на 75 милиона километра от Земята
Позовавайки се на сърпа, професор Дариуш Полински от университета Николай Коперник обясни, че позицията би обезглавила индивида, ако се опита да стане от гроба.
Въпреки болезнения характер на гроба, жената е погребана с копринена шапка на главата, която е била луксозна стока през 17 век , което предполага, че починалата е имала висок социален статус.
Ужасяваща находка: Масов гроб с близо 30 тела открит в Сирия
И преди в Полша са откривани гробове, показващи анти-вампирски обичаи, като например няколко скелета с отрязани глави, открити в Краков.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм