В началото на Страстната седмица, преди Великден в пресклуба на БТА в Плевен беше обявен стартът на създаването на Инициативен комитет за изграждане на паметник на жертвите на комунистическия режим.

В срещата с представители на медиите участваха: областният председател на БЗНС инж. Милчо Илиев и народният представител от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Свилен Трифонов.

В Плевен инициативен комитет започва работа по изграждането на мемориал в памет на жертвите на комунистическия режим

„В началото на Страстната седмица сме. Всеки ден от нея е свят и свързан с изкуплението на човешките грехове от Спасителя. Нашата тема е в този смисъл и затова решихме точно на Велики понеделник да обявим създаването на инициативен комитет за изграждане на паметник на жертвите на комунистическия режим“, каза Милчо Илиев.

„Всяка година на 1 февруари се събираме на едно неуютно място и мисля, че ние сме длъжници на много хора от живите свидетели на това време, и да изградим един такъв мемориал“, добави Илиев.

Той добави, че мемориалът ще напомня на поколенията за този период от историята на България: „Защото изминаха вече 35 години и много от младите хора нямат никакъв усет или допир до онова време, а паметниците винаги символизират основното съдържание на епохата, в която са направени“.

Членове на инициативния комитет са още: Венцислав Върбанов, Александър Йотков, проф. Начко Тоцев, Иван Йотов, арх. Здравко Здравков, Калин Савчев, Димитър Стефанов, Коста Кудинов.

„Това са хората, с които на последното честване, на мястото, където това се прави до днес, решихме, че хората, които споменаваме всяка година там, не заслужават този паметник във вида му, какъвто е в момента“.

Милчо Илиев каза, че идеята е новият мемориал в памет на жертвите на комунистическия режим в Плевен да бъде готов за началото на месец февруари 2026-та година или най-късно до началото на 2027 година.

Той каза, че инициативният комитет ще започне със своята регистрация, като след това ще се работи с всички институции, съгласно Закона за паметниците, за създаването на необходимите документи. Има и няколко варианта за създаването на конкурсни проекти. Ще бъде създаден сайт, чрез който ще се осъществява връзката с обществеността на Плевен.

В сайта ще бъдат изписани имената на всички осъдени хора от комунистическия режим, както и на много хора, които „като тихи и нормални граждани са пострадали от това, че са били или имотни или са били много образовани спрямо начина, по който е искано от тях да мислят“, каза Милчо Илиев.

Народният представител Свилен Трифонов каза: „Крайно време е с подобен идеологически ход да дадем знак, че е време демократичната общност да започне да работи заедно и да намира точките, които я обединяват, за да можем да излезем от тази политическа „дупка“, в която се намираме към настоящия момент“.