Във връзка с отбелязването на 155-та годишнина от основаването си, на 1 октомври 2024 г. НЧ “Съгласие 1869” представи документална изложба „Първите“.
„С нея отдаваме почит на онези, оставили ярка следа не само в неговата история и развитие, но и в историята на читалищното дело в цяла България. Читалище „Съгласие“ е едно от първите читалища, които отварят врати в страната още преди Освобождението“, споделят от екипа на най-голямото читалище в Плевен и областта.
Документалната изложба „Първите“ представя редки и ценни издания, ръкописи, старопечатни книги, лични документи и писма.
Това значимо събитие се случва на 1 октомври 1869 г., а инициатор за създаване на читалището и автор на устава му е Нестор Марков - учител реформатор, изявен книжовник, уважаван общественик, виден лексикограф, читалищен и театрален деец, ярък строител на свободна България.
Нестор Марков оставя след себе си едно голямо дело, свързано с борбите на българите за свобода и просвета, за национално осъзнаване и за културно издигане. Неговото име ще остане завинаги не само в историята на НЧ „Съгласие“, но и в историята на град Плевен.
Но той не е единственият, който оставя своя отпечатък в живота и дейността на читалището. Вероятно съдбата пожелава именно тук, в плевенското читалище „Съгласие 1869“ да събере трима мъже, които рано осъзнават огромната роля на книгата и библиотеката за просперитета, духовното и културното извисяване, както на отделни личности, така и на държавата ни.
Така, Ячо Хлебаров – учител, издател преводач, журналист, редактор, въодушевен библиотечен и читалищен деец, заедно с Петър Ненков - един от стълбовете на плевенското читалище и Иван Данов, благодарение на когото се построява самостоятелна сграда за читалището, и се въвежда форматната система за подреждане на книгите, комплектуват фонда на библиотеката в културния институт, превръщайки я не само в най-богатата читалищна библиотека в България, но и в единствената в страната, уредена по европейски стандарти.
Снимки: НЧ “Съгласие 1869” - Плевен