Изложбата е интерактивна и е насочена към деца и младежи. Тя е създадена по едноименната книга на берлинска писателка, илюстраторка и учителка Бригита Бер „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.
Авторката е съживила преживяното от гледната точка на Сузи, а експозицията разказва истинската история на едно еврейско момиче от Берлин-Вилмерсдорф, което заедно с родителите си се укрива през октомври 1942 година, за да избегне преследването от националсоциалистическия режим. Един от акцентите е антисемитизмът и паметта за Сузи и Холокоста.
Изложбата, която предлага иновативен подход за разказване на миналото, през настоящето, бе разгледана от заместник-кмета на община Видин – Мартин Дончев, както и от народния представител - Любен Иванов.
Надя Захариева - програмен директор “Бизнес, предприемачество и технологии” от Фондация “Америка за България”приветства присъстващите и благодари на Община Видин за оказаното съдействие при осъществяването на експозицията. Инна Кънчева от Фондация „Културни перспективи“ представи целта на изложбата - да се създаде връзка между миналото и настоящето, да бъдат предадени знания чрез вълнуващо, визуално, атрактивно и добронамерено пътешествие, което ще позволи да бъде опозната съдбата на малката Сузи. За гостите бе представен и вълнуващ филм по историята.
Проектът се осъществява в сътрудничеството и подкрепата на Министерство на културата, Държавния културен институт към Министерство на външните работи, Община София, Община Видин, Фондация „Америка за България“, Организация на евреите в България „Шалом“, КЦ „Жул Паскин“, Фондация „Културни перспективи“ и др.
Изложбата може да бъде разгледана в Културен център „Жул Паскин“, Видин/Cultural Center "Jules Pascin", Vidin до 20 януари 2025 г.
Още по темата
- В Деня на народните будители във Видин бе открита изложба на художника Чавдар Петров
- Изложба в Асеновград показва отливки на останки от предполагаемия предчовек
- С изложба „Нарисувай добротата“ събират средства за младеж с онкозаболяване
- Изложба „На Видин с любов“ за Димитровден на художника Веселин Маринов Нацин