Юни започна така, както завърши май - с нестабилно време и следобедни валежи придружени от гръмотевици. На места тези гръмотивчини бури бяха и доста интензивни, падна и градушка.

Средносрочните синоптични модели към днешна дата смятат, че с изключение на края на тази седимица - петък, събота и неделя, времето ще запази този нестабилен характер и ще видим нови гръмотевични бури и нови валежи.

Във вторник, сряда и отчасти в четвъртък ще има условия за развитие на купесто-дъждовна облачност и отново на места ще паднат, за кратко, проливни валежи придружени от гърмотевици и временно усилване на вятъра. Не са изключени и градушки. Но постепенно до петък тези процеси ще затихват.

От петък до неделя включително, времето ще бъде типично лятно, температурите ще се пивишат, вероятността за валежи ще е малка. В низините на страната в неделя и понеделник температурите ще достигнат 35, 36 градуса, а по високите западни полета до 30 - 31 градуса. Това са летни температури този период ще е генерална тренировка за летните жеги, които предстоят през юли и август.

В деня на изборите неделя, 9 юни, времето ще е предимно слънчево и горещо в следобедните часове, подходящо, както за гъби в гората, така и за гласуване в избирателните секции. Има време и за двете занимания, стига човек да има желание.

В началото на следващата седмица, още от понеделник, атмосферата отново ще се лабилизира и ще се създават условия за развитие на мощна купесто-дъждовна облачност, ще има гръмотевични бури и интензивни краткотрайни валежи. Също и градушки. Според моделите, в средата на следващата седмица, на места тези явления ще са много интензивни. Температурите отново ще се понижат с 5 - 7 градуса и ще са в интервала 26 - 31 градуса.

Този характер на времето вероятно ще се запази до средата на месеца, поне така в момента отбелязват средносрочните модели. 

В Европа не се очакват горещи вълни, като изключим крайните южни и югоизточни райони на континента, температурите остават много приятни - до 25, 27 градуса, а на места на север и северозапад, дори и по-ниски.

Много се спекулира в медиите за измерента в столицата на Индия температура от 53 градуса, която в крайна сметка се оказа невярна, самата индийска метеорологична служба отбеляза, че датчикът от който са взети данните е повреден. Температурата се оказа с повече от три градуса по-ниска, но това не попречи на много уважавани медии, сред които и BBC, да твърдят, че е постигната невиждана температура. 

Както се казва, медиите обичат сензациите, а 53 градуса в заглавията изглеждат добре и това със сигурност ще се чете. А дали е вярно, кой да ти каже!

Например, медиите няма да напишат, че според последно изследване на ледения щит на Източна Антарктида, наблюдение на 21 от големите ледници по крайбрежите в тези райони показват натрупване на ледена маса в последните 85 години. Което означава, че климатът е сложна система и дори слабото повишение на глобалните температури не води автоматично до повсеместно топене на ледници. Като казахме глобална приземна температура, да отбележим, че в нея няма промяна. Тя остава на ниво от 14,54 градуса, според специализирания сайт temperature.global. Или с 0,54 градуса по-висока от приетата за норма приземна температура от 14 градуса.