„При това от настойниците се изисква всеки да се докаже верен“, Първо послание на апостол Павел до коринтяните“ 4:2
Ние сме настойници на това, което ни е дадено и е важно, как ги използваме – тялото ни, времето ни, талантите и способностите ни, опита, който имаме в различни области, взаимоотношенията ни с хората... Самият живот е един превъзходен дар. Тази тема избра пастор Живко Тончев от църква „Благовестие“ за рубриката му „Думи на надежда“ по Дарик Югоизток.
Според него, за всяко едно нещо, което имаме трябва да полагаме грижа и да носим отговорност като верни настойници.
„Библията ни казва, че телата ни са храм на Бога. Но е важно, какво правим ние с тялото си. Господ Исус Христос предупреждава да внимаваме да не натегнат сърцата ни от преяждане, пиянство и житейски грижи. Във време, в което сме презадоволени можем да се храним, когато поискаме и с каквото пожелаем. Но има риск да минем границата“, коментира още той.
„Всичко ми е позволено, ала не всичко е полезно. Всичко е полезно, но не искам да съм обладан от нищо“.1 Коринтяни 6:12
По думите на пастор Тончев, с какво се храним е свързано и с физическото и с психическото ни здраве. „Преяждането оказва много негативно влияние върху тялото. Днес и лекарите ще потвърдят, че постенето е ефективен начин за поддържане на доброто здраве. То води до оценяване на храната, благодарност, смирение и намалява стреса, но има и голям лечебен ефект. В Библията се пише за поста преди повече от 3000 години“.
Преяждане, препиване, преумора
Друга важна част от настойничеството над тялото ни е да се пазим от преумора. Във време, в което сме все по-ангажирани и всичко около нас се бори за вниманието ни, трудно можем да имаме пълноценен сън и почивка. Времето ни лесно може да бъде откраднато от социални мрежи, реклами и предавания.
Стресът е друга огромна пречка. Спокойствието и здравият сън са базисни за добро здраве и емоционално и физически. „Но ключът, който Светите писания ни дават тук за да имаме спокойствие е да стоим в Божиите думи. Тоест да мислим за тях, да ги помним и да им вярваме. Бог казва да сложим доверието си в Него. Обещава, че никак няма да ни остави и няма да ни забрави. Казва ни да Му дадем всичките си грижи, да не се тревожим за нищо, защото и космите на главата ни са преброени. В Библията се споменава 365 пъти да не се тревожим, а апостол Павел пише, да изказваме пред Бог в молитва всяка наша грижа“, допълва още проповедникът. И напомня, че това върху което мислим и на което вярваме е тясно свързано със състоянието на душата и съответно тялото ни.
Дух, душа и тяло
Физическото и душевно здраве са обвързани и си влияят, но още по-голямо значение има духа. Духовната стабилност въздейства върху всичко останало. Затова сред дадените ни добри неща, на които трябва да бъдем добри настойници е духовната ни връзка с нашия създател, Бога. Тази връзка се основната, от която произтичат всички останали. Има различни причини човек да я пропусне – във време на страдание и във време на охолство. „Често хората се обръщат към Бог в нуждата си и ако не получат бърз резултат се насочват към алтернативи за решаване на проблемите им – прогнози, предсказания, хороскопи. Но това не е вяра. Понякога трудностите изграждат в нас вярата, твърдостта и ни помагат да растем още по-укрепнали“, коментира пастор Тончев.
Според него не са малко случаите, в които самодоволството става пречка. „Виждал съм хора, които идват на църква, молят се за успех, а когато го получат забравят за Бога".
Цялата тема, чуйте в звуковия файл от пастор Живко Тончев: