„Коренът на тези чудесни празници – Йордановден и Ивановден идва от Свещените писания. Йоан Кръстител е кръщавал тези, които са отивали при него в река Йордан. Хората със страхопочитание са изповядвали греховете си и са били потапяни в реката. Акт, който говори за едно символично очистване. Днес по същия начин имаме едно такова тайнство в християнството – водното кръщение. Отново, чрез потапяне във вода, хората изявяват своето вътрешно решение да се посветят на Господ Исус Христос. Самият Той, макар и безгрешен също е кръстен във вода от Йоан, за да изпълни това, което правилно.  Църквата призовава всеки, който вярва да се кръсти в името на Отца, Сина и Светия Дух“. Така пастор Живко Тончев представи темата, посветена на двата християнски празника Йордановден или Богоявление и Ивановден, който се отбелязва на 7 януари.

По думите му, съществена част от кръщаването на Исус Христос в река Йордан е гласът на Бог Отец, при излизането Му от водата, а в Писанията се споменава и за телесния образ на Духа, който слиза на Него като гълъб. „Този е възлюбеният Ми Син, в когото благоволих“ /Евангелие от Матей 3:17/

„Фокусът на Богоявление е насочен към Господ Исус Христос. И ние днес като хора трябва да знаем, че Божественото послание към нас е да приемем, да почитаме и да се покланяме на нашия Спасител, който остави славата Си и дойде на земята, извърши за нас изкупление и ни е призовал да бъдем Христови“, коментира пастор Тончев.

Той обърна внимание, че тази част от Библията е свързана и с образа на самия Йоан Крстител. По думите му, това е една значима личност в Писанията.  Живял е много скромно, но е знаел кой е.

 „Йоан им отвърна с думите на пророк Исая:Аз съм гласът на човек, който вика в пустинята: Прокарайте прав път за Господа.“ /Ев. от Йоан 1:23/

„Пример важен и за нашата идентичност. Можем много да разсъждаваме по темата, кои сме ние. Често търсим определението, според гражданство, образование, професия или постижения. Но Писанието ни насочва, че първата и най-съществена идентичност е, че сме Божии, Христови. И в това време на празници, хубаво да знаем, че без значение къде стоим обществено и добре ли сме материално или не, знаем кои сме – членове на Божието семейство“, споделя още пастор Тончев.

Според него, Йоан Кръстител е пример и за безкомпромисна вяра. „Той е проповядвал из Палестина и Юдея и е имал слово за духовно събуждане към всички, дори към римските войници. И ние като християни сме призвани днес да бъдем глас с духовна грижа към нашите съвременници, чрез словото в Свещените писания, което е за благословение на всички. Глас, който призовава вместо към идоли и към творението, да се доверим на Твореца“, призовава проповедникът.

Животът на Йоан е кратък и завършва трагично. След като предупреждавал управителят на провинцията Ирод да се откаже от жената на собствения си брат, Йоан си спечелва омразата на Иродиада. Той е хвърлен в тъмница и обезглавен от Ирод.

„Макар и кратък, животът на Йоан е стойностен и значим. Той е имал чиста вяра, служил е със сърце на своите съвременници и не е правил компромис с ценностите, разкрити в Божието слово и с истината. Не случайно днес името Йоан, Иван, Хуан, Джон, Жуау е най-популярното мъжко име в света. Вече 2000 години той не е забравен. От друга страна, кой кръщава днес децата си с името Ирод? Животът на Йоан е вдъхновяващ, но е и предизвикателство да се запитаме – какво духовно наследство оставяме днес на децата си? С какво ще ни запомнят на тази земя? В какво е същината и смисъла на нашите дни? Празнувайки Богоявление, нека не забравяме, важността да следваме Господ Исус Христос и същевременно да бъдем хора, като Кръстителя, който ни показва какво е безкомпромисна вяра“, призова пастор Живко Тончев.

Цялата тема, чуйте в звуковия файл: