Да не правим видими грехове, да не правим умишлени злини, но да сме безразлични към Бог, към страданията на хората около нас или към подмяната на истината – това прави ли ни добри? В поредицата си „греховете на бездействието“, пастор Живко Тончев разглежда няколко аспекта на християнското поведение.  

„Да откажем да търсим Бога. В книгите на пророк Софония, пророк Исая и Езекил ясно се говори за тези, които се покланят на творението, но не и на Твореца. А също за тези, които се покланят на Господа, но в същото време на Моллох – бог на смъртта и подземното царство. И днес можем да видим подобни примери, хора, които твърдят, че са християни и същевременно разчитат на хороскопите си, на предсказания, подвластни на различни ритуали… Това, според Светите писания е грях“, споделя пастор Тончев. И обяснява, че търсенето на Бог идва с четенето на Неговото слово – Библията, с молитвата и дори с благодарност и съзнание за правилата в творението, които ясно говорят за Твореца. „Можем да открием величието и премъдростта Му като се огледаме около себе си и сме благодарни за чудесния живот, който е сътворил. А четенето, изучаването и разсъждаването върху Светите писания дават живот, мъдрост, мир и най-вече изявяват Божията воля. Не случайно думите богат и Бог са толкова свързани. Истинското богатство за душата идва, когато търсим Бога “, допълва той.

Според пастор Живко Тончев, в Библията се говори и за други грехове на бездействието, свързани с липсата на отношение. Случаите, когато приемаме злото и лъжата с безразличие.

Цялата тема, можете да чуете в звуковия файл: