Да използваме благовремието, защото дните са лоши“ – призивът на апостол Павел от посланието му до ефисяните, стои в основата на темата в рубриката „Думи на надежда“ за начало на 2025 година от пастор Живко Тончев.  

„Много често годината за нас стартира с обещания или решения за неща, които да я направят успешна за нас. Този стих от Библията ни насочва, как това време да бъде благословено за нас или как да използваме добрите възможности, които имаме в живота си. Днес може да се каже, че живеем в добро време. И в битово, и в икономическо, и в социално и информационно отношение сме много по-добре от всички живели преди нас през изминалите десетилетия. Можем да си позволим и пътувания, разнообразие от знания и възможности в дигиталния свят. В България имаме свобода и мир. Чудесни възможности, които  да използваме, както за себе си, така и за обществото. Но към всичко това има и идеи от Свещените писания, които ще ни помогнат да използваме възможностите си за благословения на нас и на другите“, коментира пастор Тончев и предлага три основни точки:  

Да изграждаме превъзходен дух в себе си.

„Библията използва този термин и дава примери с герои на вярата, които са имали такъв дух. Например, Исус Навиев и Халев – двама мъже, които са имали вяра, въпреки това което са виждали с очите си. Те не са се ръководели от видимото, а от словото на Бог. Друг пример е Йосиф, който макар и продаден от братята си като роб в Египет, вместо да таи в себе си огорчение и желание за мъст, показва милост. Издигнат по Божията воля до пръв помощник на фараона, Йосиф приема братята си и ги спасява от глад в тежки времена. В Новия завет можем да видим примера на дякон Стефан, а също и на апостол Павел, който дори от затвора пише едно от най-радостните си писма до вярващите. Вместо, изпълнен с недоволство от ситуацията, страх от това, което предстои, той пише за вяра и насърчава към радост. Можем да се запитаме, какъв е нашият дух. Повече недоволни ли сме или благодарни?“, насочва проповедникът.

Инвестиране

Днес, когато говорим за инвестиции се имат предвид имоти, земи, банкови сметки и т.н. Но има друга, много съществена инвестиция – тази в любящите взаимоотношения. Много е важно не обстоятелствата да определят какъв е нашият живот, а духа ни, отношението, с което посрещаме всички обстоятелства. Когато говоря за взаимоотношения на първо място са тези с най-близките ни хора, семейството. Индикация, как сме възприемани от най-близките ни хора е като си отговорим на въпроса – приятно ли им е в нашата компания? Бързат ли да ни срещнат, търсят ли ни с желание или ни избягват? И тук е важно да кажем, че е важно да не гледаме към грешките на нашите близки, а към положителните им качества“, споделя пастор Живко Тончев и обръща внимание на важността да се правят инвестиции с време и любов за да имаме любящи взаимоотношения. На трето място той поставя грижата за другите хора в ежедневието ни.

Да служим на ближния 

„Ближен не е задължително най-близкия ни, а хората около нас – съседи, колеги, дори може да е непознат, изпаднал в беда. Библията ни провокира да не отказваме добро, когато е във възможностите ни да го направим. А сам Христос казва на своите ученици, че който иска да е велик между тях, трябва да бъде слуга на другите“, споделя още пастор Живко Тончев в своята рубрика.

По думите му, всичко това е възможно, когато съобразим живота си със Свещените писания. А как да го постигнем, чуйте от него в звуковия файл: