Увеличението на цената на топлинната енергия от 1 януари е неизбежно, коментира пред Дарик радио председателят на Асоциация на топлофикациите Кремен Георгиев.

С близо 19% се увеличава цената на природния газ за месец септември

Той уточни, че при сегашната цена на газа нарастването следва да е с 60%. Като по думите му вариантите са два -  или да има увеличение на регулираните цени, което допълнително ще натовари домакинствата,  или топлофикациите да получат компенсации, за да няма поскъпване на парното към крайните потребители.

Цената на топлинната енергия може да бъде променена в определения регулаторен период от 1 юли 2022 до 30 юни 2023 г., независимо в каква посока, а в зависимост от обстоятелствата. Инициативата трябва да бъде на Комисията за енергийно и водно регулиране, тъй като заявления от „Топлофикациите” се подават само един път към 1 юли. 

Деница Златева: 399 млн. лева дължи „Топлофикация София“ на „Булгаргаз“

Георгиев заяви, че при определяне на нова цена от 1 януари, ще бъде взета прогноза на цената на газа от януари до юни, тъй като тогава е регулаторният период.

За това възможно ли е да има икономия на газа, заради която подаваната топлата вода към клиентите да бъде с по-ниски градуси, Кремен Георгиев уточни, че чисто технологично топлофикациите не могат да подават по-никси параметри, защото това срива топлоподаващата им система.

Относно алтернативите Кремен Георгиев допълни, че мазутът не е решение и няма вариант чрез него да се спаси топлоподаването. По думите му газ има, друг е въпросът на каква цена ще го получим.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм