В неделя още три жени са потърсили помощ в “Пирогов” след поставяне на ботокс. Симптомите им са идентични с тези на предходините пострадали. Така към момента лечебното заведение е било потърсено от общо 7 дами , като 5 от тях са останали за лечение, а 2 не са.
Късно в събота в болницата беше приета и 47-годишна пациентка отново с оплаквания след разкрасителната процедура. Тя е настанена в Клиниката по нервни болести с Ятрогенен ботулизъм. Ботоксът ѝ е бил поставен на същото място, което са посетили и предходните жени.
По-рано в ефира на bTV Нели Георгиева, зам.-председател на асоциацията на пациентите на естетическата медицина, заяви че инжектирането е станало в София при човек, който няма медицинско образование и в момента е в чужбина.
„Претекст е, че търси антидот, който да помогне, понеже у нас липсвал. Това е несериозно. Очаква се да се върне. Освен всичко друго инжектиралата ботокса не е българка, не е лекар, мисля, че и козметик не е. Всички жени са попаднали при нея от промоция, пусната по празниците“, заяви Георгиева.
Симптомите, които потърпевшите получават, се проявяват дни след процедурата. Те са падане на клепачи, замъглено или двойно виждане, тежка умора и всеобщо объркване. Експертът посъветва ако и други изпитат подобни неразположения, веднага да потърсят лекарска помощ.
„Тези симптоми не са като алергичната реакция. Те се проявяват дни след процедурата. А иначе ботулизмът е изключително рядък страничен ефект. Това може да говори или че се е работило с нерегламентиран ботокс, или количеството е било повече. В последните случаи не мога да кажа какво се е случило“, добави Георгиева.
Тя обясни, че ботулиновият токсин се води лекарство и се регулира много стриктно от Агенцията за лекарствата.
„У нас има регистрирани 4 вида от ботулиновия токсин и други не бива да се ползват. Преди година мой колега ме предупреди, че пазарът ни е залят от нелегитимен ботокс. Има слухове, че става дума за продукти от Корея, Китай, Турция и Индия“, заяви още Георгиева и посъветва пострадалите да подадат колективен иск.