Македонската правителствена делегация и тази на българското правителство проведоха успешна среща в София.

Срещата бе проведена в положителна атмосфера, като продуктивно бяха обсъдени текущи дейности и следващи съвместни проекти в областта на доброто управление, околната среда, дигиталните технологии, трансформация и върховенство на закона.

Македонската делегация се състоеше от вицепремиера, отговарящ за европейските въпроси Боян Маричич, вицепремиера, отговарящ за политиките за добро управление, Славица Гърковска, министъра на околната среда и пространственото планиране Насер Нуредини, министъра на информационното общество и администрация Адирим Алити и генералният директор „Пощи“ на Северна Македония Джани Макрадули.

РС Македония не иска добросъседството да бъде критерий за ЕС

Вицепремиерът по европейските въпроси Маричич изрази в началото на срещата задоволство от досегашната комуникация с българските колеги. Той подчерта, че очаква предложения и идеи, които ще дадат конкретни резултати, полезни за гражданите от двете страни на границата и за евроинтеграционния процес.

„Пряката комуникация и секторното сътрудничество са чудесен начин за задълбочаване на отношенията. Сътрудничество чрез обмен на опит и добри практики в области, които са ключови за нашия процес на европейска интеграция, като върховенството на закона, зелената програма и цифровата трансформация, са изключително важни за нас“, каза Маричич.

В дискусията за политиките на добро управление вицепремиерът на Република Северна Македония Славица Гърковска и българският й колега Калина Константинова приветстваха отличното начало на сътрудничество в тази широка област. Гърковска изрази благодарност към българската страна за споделения опит от Оперативната програма за добро управление, която „разкрива широко поле за сътрудничество между двете страни в средносрочен и дългосрочен план“.

Северна Македония връчи вербална нота на руския посланик

Двете страни определиха и поредица от дейности, които ще последват през следващия период със специален акцент върху засилване на сътрудничеството със сектора на гражданското общество, изграждане на капацитет на публичната администрация и обмяна и споделяне на опит в превенцията и борбата с корупцията.

Министърът на информационното общество и администрацията Алити, заедно с българския му колега Божидар Божанов, министър на електронното управление на Република България, се договориха в рамките на определен период от време двете институции да започнат сътрудничество и обмен на опит с цел развитие на съвместни гранични електронни услуги за граждани и съвместно разпознаване на поверителни услуги и електронна идентификация.

По време на срещата министърът на околната среда и пространственото планиране Насер Нуредини, заедно с българския му колега, вицепремиерът по климатичната политика и министър на околната среда и водите на Република България Борислав Сандов подписаха двугодишна програма за изпълнение на Споразумението за сътрудничество между двете министерства в областта на околната среда и управлението на водите, подписано през 2019 г.

Османи: Опитът за аналогия между руската агресия в Украйна и нашия спор с България не е в наш интерес

Министър Нуредини подчерта, че подписването на Програмата потвърждава съвместните усилия за подобряване на двустранното сътрудничество между двете страни чрез изпълнение на конкретни дейности за по-добро опазване на околната среда и активно включване в реализирането на съвместни инициативи.

След усилията на двете правителства, за засилена динамика на сътрудничеството и реализация на съвместни проекти, директорите на двете пощенски администрации подписаха Меморандум за разбирателство за пощенско сътрудничество между Български пощи ЕАД и АД Пощи на Северна Македония, с който се открива нова страница в отношенията между двете пощенски администрации.

Дейностите, които ще произтичат от този меморандум, в бъдеще ще предоставят по-добри и по-ефективни пощенски услуги на гражданите и бизнес общността на двете страни.

„Убедени сме, че всеки в своите институции със собствена инициатива и отговорност може да допринесе за отварянето на своята страница в отношенията между двете страни, като улесни комуникацията между гражданите и бизнеса“, каза на срещата директорът Макрадули, като подчерта, че двете пощенски администрации вече са предприели дейности за практическа реализация.

Следващата среща на работната група за европейско сътрудничество – за зелен преход, цифрова трансформация и върховенство на закона ще се проведе в началото на април в Скопие. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук