Институт по земеделие -Кюстендил изпраща сравнително успешна 2022, с достатъчна продукция ,с проекти по които работихме през годината ,имаме спечелени и нови, заяви  доц. д-р Димитър Сотиров заместник директор на Института.

„Да се надяваме следващата да бъде още по-успешна за нас, като научен колектив, да сме още по -полезни на земеделските производители Производителите вече разбраха, че им е необходима помощта на научните работници и че е полезно и за тях да си съдействаме. Земеделските производители които разчитат на земеделската си дейност ,все по-често разчитат на нас и ни търсят. Искат повече съдействие в практическа насока. През годината чрез Националната служба по земеделие бяха организирани много семинари с практически срещи на полето. Хората с основание искат тези срещи да бъдат по- често з,ащото имат нужда от реална помощ,“, заяви доц. д-р Димитър Сотиров.

Открит ден „Добри практики в овощарството" се проведе в Институт по Земеделие – Кюстендил


По думите му през последните три, четири година се е наблюдавало застой в създаването на нови градини, заради известно прекъсване на европроектите. От 2023 ще стартира нов прием за млади фермери което се очаква да  съживи създаването на нови, овощни, насаждения.




За района на Кюстендил черешата си остава водеща култура, следа това са сливата и ябълката. При сливата разходите по отглеждането са по -лесни и хората се справят по добре, каза още доц.Сотиров.

„Когато говорим за качеството на черешата, няма по-добро в страната от тази в кюстендилския район. Качеството на кюстендилската череша си остава приоритет. В Пловдив има по-големи насаждения, създават се насаждения в поливни условия, откъдето е и по-високия добив от декар.“ коментира Доц. д-р Димитър Сотиров .

Новините от Кюстендил

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм