Украинско зърно се продава без документи у нас, земедлци готови да блокират границата с Румъния
Украинско зърно подбива цените на българския пазар. Солидарността, която Европа прояви към украинската страна с отпадане на митата и осигуряването на коридори за експорт на тонове пшеница, ще струва прескъпо на България, алармира пред „Дарик“ председателят на местния браншови съюз Николай Киров. По думите му, българските фермери са поставени в особена ситуация, в която е все по-трудно да пласират продукцията си от зърно и рапица, тъй като много от складовете на производителите в страната вече са запълнени с чуждата продукция. Оказва се, че експортният коридор през варненското пристанище, който трябваше да осигури свободен износ на украинско зърно, не е единствена спирка за прибраната в житницата на Стария континент продукция.
Изграждат допълнителни силози за зърно на варненското пристанище
„Това зърно от Украйна се продава в България и то на такива цени, които удрят българските производители. Проблем ще се окаже и липсата на информация за самото зърно. Знаете, че регламентите в Европа са изключително сериозни по отношение използването на торове и др. компоненти. Сега виждаме как зърното от Украйна се внася без никакви документи, без сертификати, в знак на солидарност, заради военните действия там, и се продава на български производители. Утре продуктите, произведени от него, ще се изнесат от страната с марка „българско“ и никой няма да може да гарантира за качеството им“, заяви Николай Киров.
Създалата се ситуация ще принуди много от производителите в Бургаско и страната да търсят други канали за реализиране на продукцията си, отче той.
В разгара на жътвената кампания
Благоприятното време позволява прибирането на реколтата в Бургаско без никакви проблеми. Към момента жътвената кампания тече с нормални темпове. Въпреки очакванията за по-силни добиви от миналогодишните, отчетените количества са с поне 10 – 15% по-ниски, отчете председателят на местния съюз на зърнопроизводителите.
„Наблюдаваме и друга неприятна тенденция, а именно спад в цената на слънчогледа. Да, вероятно при реализиране на тазгодишната продукция ще видим по-ниски цени на олиото, но те няма да бъдат устойчиви. Защото тази година производителите на слънчоглед купуваха пет пъти по-скъпи торове. Напълно възможно е тази цена да докара колегите до фалити, което ще предизвика дефицити в следващата реализирана реколта и съответно по-високи цени на крайния продукт“, каза Киров.
Ройтерс: България очаква добра реколта от пшеница през 2022 г.
Очаква се следващата седмица земеделци от Бургаско да обсъдят на спешна среща неотложните пред бранша проблеми. Киров не изключи възможността за организирането на сериозни протестни действия и затваряне на българо-румънската граница.
А в Румъния, допълни той, камионите с украинско зърно преминават транзит през страната, като към всяка транспортна машина има полицейски ескорт. До момента румънската страната не е давала разрешение за продажба на украинско зърно на нейна територия.
Още от Николай Киров чуйте в звуковия файл:
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм