Нидерландецът Марк Рюте официално пое руля в НАТО на 1 октомври като наследи на поста на генерален секретар Йенс Столтенберг. Норвежецът е вторият най-дълго управлявал Алианса – цели 10 години. През 2014 г. Столтенберг завари току-що анексиран Крим, останалото е история. Днес Рюте заварва не по-приветлива международна обстановка. Украйна се готви да посрещне третата зима от началото на войната през 2022г. В САЩ предстоят избори, на които не е ясно дали в Белия дом няма да се върне Доналд Тръмп, който е меко казано непредвидим политик. В Близкия изток ситуацията се променя с часове, а Европейският съюз е в процес на взимане на важни решения за външната си политика и отбраната.  

Украйна, нов стопанин на Белия дом и пари за отбрана: Основните предизвикателства пред Рюте като генерален секретар на НАТО

Кой е Марк Рюте?

Украйна, нов стопанин на Белия дом и пари за отбрана: Основните предизвикателства пред Рюте като генерален секретар на НАТОСнимка: Марк Рюте/ Getty Images

Наричан „Тефлоновият Марк“ заради способността си да балансира и маневрира в различни трудни ситуации, Марк Рюте е начело на Нидерландия цели 13 години. Управлявал е в коалиции с различни формации, успя да си спечели и симпатиите на лидерите от НАТО, които се обединиха около неговата личност за поста на генерален секретар.

"Ние, страните от Алианса, трябва да харчим повече за отбрана, трябва да увеличим колективната си сигурност", заяви при встъпването си в длъжност Рюте. Той определи като свои основни приоритети поддръжката за Украйна и сдържането на Русия.

Роден на 14 февруари 1967 г. в Хага, той е историк по образование. Никога не е привличал общественото внимание с гръмки изказвания или пламенни речи. Известно е, че не е даровит оратор или пък политически „шоумен“. Но пък здраво стъпил на земята, той успя да се превърна в най-дълго управлявалият министър-председател в Нидерландия. След като се оттегли от поста, той проведе дискретна кампания за поста в НАТО, но убедителна. Убедителна най-вече заради последователната си и категорична подкрепа за Украйна. Нидерландия е една от страните от ЕС, която най-ясно заяви, че Русия трябва да бъде спряна, а Киев – подпомогнат.

За личния живот на Рюте се знае малко. Неженен, без деца. Снимките му, каращ велосипед из улиците на Хага обиколиха света и го направиха симпатичен на избирателите, които с години му даваха доверието си.

Рюте и Тръмп – прилики и разлики

Украйна, нов стопанин на Белия дом и пари за отбрана: Основните предизвикателства пред Рюте като генерален секретар на НАТОСнимка: Рюте и Доналд Тръмп/ Getty Images

Доналд Тръмп, кандидатът за президент на Републиканската партия в САЩ и бивш държавен глава на страната, е определял в миналото Рюте като свой приятел. Нидерландецът пък коментира, че ще работи добре както с Тръмп, ако спечели, така и с Камала Харис.

Дарик

Рюте и Тръмп са на едно мнение по един ключов за НАТО акцент – парите за отбрана. И двамата категорично настояват, че трябва да се харчи повече за капацитетите на Алианса. Различават се обаче по темата „Украйна“. Рюте, за разлика от Тръмп, подкрепя доставките на оръжие за Киев и дори предостави изтребители и друг арсенал от нидерландската армия. Тръмп от своя страна нееднократно критикува президентът Володимир Зеленски по време на кампанията, през годините също го е критикувал. Откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна, Тръмп често повтаря тезите на Москва за войната. По време на президентския дебат през септември той дори заобиколи въпроса дали иска Украйна да излезе победител в конфликта.

Украйна, нов стопанин на Белия дом и пари за отбрана: Основните предизвикателства пред Рюте като генерален секретар на НАТОТръмп - Зеленски/ Getty Images

ЕС и парите за отбрана

В момента само 23 от 32-те членки изпълняват целевите разходи за отбрана от 2% от БВП, което на практика значи, че много държави трябва да увеличат бюджетите си, за да покрият изискванията на Пакта, което би породило напрежение в големи икономики като Германия и Великобритания. От друга страна, след началото на войната в Украйна, в Брюксел започна усилена работа по засилване на отбранителните ресурси на Общността, обособи се и ресор за военните въпроси.

ЕС и НАТО трябва да се стиковат в своите припокриващи се роли в областта на отбраната и устойчивостта, а Рюте трябва да балансира между двете организации. Това според анализаторите не би било особено трудно за опитния политик и медиатор. Именно дълбокото му познаване на ЕС дава на нидерландеца нужното самочувствие и експертиза да се справи с предизвикателствата.