
Югоизточно държавно предприятие взе участие в двудневната инициатива „Дни на иновации за защита на природата от пожари“, която се провежда в Казанлък и е част от международния проект FIRE-RES по програма „Хоризонт 2020“. Събитието обединява представители на научната общност, институции и местната власт в обща мисия – устойчиво и иновативно управление на горските пожари.
Организатори на инициативата са Лесотехническият университет, Община Казанлък и проектът FIRE-RES, в партньорство с Изпълнителната агенция по горите, Националната служба за пожарна безопасност и защита на населението и ЮИДП. Откриването се състоя пред Музея на розата в присъствието на редица официални гости, сред които кметът на Казанлък Галина Стоянова, министърът на вътрешните работи Даниел Митов, зам.-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев, изпълнителният директор на ИАГ Асен Марков, ректорът на ЛТУ доц. д-р Христо Михайлов, директори на горски и ловни стопанства, както и директорът на ЮИДП – инж. Димчо Радев.
След официалната част участниците посетиха местността „Седми километър“ край Стара Загора, където през лятото на миналата година пожар изпепели хиляди декари гора. Директорът на ЮИДП инж. Димчо Радев приветства участниците и подчерта важността на проекта FIRE-RES и съвместната работа между институциите.
"Пожарите са огромен проблем за нашето бъдещо съществуване. Ние, като лесовъди, се стремим да създаваме и опазваме горите. Виждате как веднага е започнало залесяване на опожарената територия. Да се справим с един процес, който е неизбежен, е най-важната задача, която стои пред нас като специалисти и като ангажимент към природата", заяви инж. Радев.
Той представи тревожната статистика – 96 пожара през изминалата година на територията на предприятието, засегнали над 95 хиляди декара гори. „Превенцията е най-силното ни оръжие срещу природните бедствия. Радвам се, че ЮИДП е част от проект, който предлага иновативни решения и ни насърчава към по-ефективна защита на природата“, заяви той.
В рамките на събитието бяха засадени нови 200 фиданки от вида цер.
След посещението на опожарената територия, участниците се отправиха към територията на ДЛС „Мазалат“, където бяха представени иновативни подходи за ранна детекция и борба с горските пожари. Специалисти от Лесотехническия университет, представители на пожарната и партньори по проекта демонстрираха технологии за ранно откриване на огнища – включително сензори на компания Ember Eye и методи за картиране на терен и горещи точки от MEJOR Technologies. Демонстрациите включваха и реални действия като почистване на подлес с цел превенция на пожари, ръководено от доц. Георги Костов (ЛТУ) и животновъда Ангел Ангелов.
Програмата ще продължи и утре, като акцент ще бъде поставен върху представяне на ключови иновации и дискусии на тема „Иновации в управлението на горски пожари“ в Туристическия информационен център в Казанлък. Преди това, от 10:00 ч., ще се проведе церемония по награждаване на участниците в конкурса за детска рисунка, чрез който децата отправиха важни послания за опазване на природата.