- Израел заявява, че „разширява“ ударите си срещу “Хизбула”
- Министерството на здравеопазването в Ливан съобщава, че най-малко 492 души са загинали
- „Война на изтребление и геноцид“ нарече действията на Израел ливанският министър-председател
- От екстремистката групировка “Ислямска съпротива в Ирак”, заявиха, че в подкрепа на Ливан са изстреляли крилата ракета и безпилотни самолети срещу Израел
Най-малко 492 души са загинали при интензивни и мащабни израелски въздушни удари срещу “Хизбула” в Ливан, съобщава здравното министерство на страната, като това е най-смъртоносният момент в конфликта от почти 20 години, предаде Би Би Си.
Хиляди семейства също са напуснали домовете си, тъй като израелските военни заявиха, че са поразили 1600 цели на „Хизбула“ в рамките на операция за унищожаване на инфраструктурата, която въоръжената групировка е изградила след войната от 2006 г.
Междувременно „Хизбула“ е изстреляла над 200 ракети към Северен Израел, според военните. Парамедиците съобщиха, че двама души са били ранени от шрапнели. Министър-председателят на Ливан заявява, че действията на Израел са равносилни на „война на изтребление“, а министърът на отбраната на Израел заявява, че ударите ще продължат, „докато не постигнем целите си - да върнем жителите на северната част на страната безопасно по домовете им“.
Ливанското министерство на здравеопазването съобщи, че сред загиналите има най-малко 35 деца и близо 60 жени, а 1645 души са ранени. Не се съобщава колко от жертвите са цивилни граждани или бойци. Министърът на здравеопазването Фирас Абиад заяви, че хиляди семейства също са били разселени от ударите.
На входа на град Саида се образува интензивен трафик, след като на 22 септември 2024 г. жителите на Южен Ливан, особено от районите в близост до границата, бяха принудени да избягат в северната част на страната поради засилването на израелските въздушни удари. Снимка: Getty Images
На прага на война: Ще се превърне ли Ливан в новата Газа?
Световните сили призовават за сдържаност, тъй като и двете страни изглежда се приближават към пълна война, съобщава още британската медия.
- Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази тревога от изострянето на ситуацията и заяви, че не иска Ливан да се „превърне в друга Газа“.
- Ръководителят на външните работи на ЕС Жозеп Борел заяви, че „ескалацията е изключително опасна и тревожна“ преди срещата на световните лидери в ООН в Ню Йорк, като добави, че „почти сме в пълноценна война“.
- Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че САЩ „работят за деескалация по начин, който да позволи на хората да се завърнат безопасно по домовете си“, а Пентагонът обяви, че изпраща „малък брой“ допълнителни военнослужещи в Близкия изток „в проява на предпазливост“.
След експлозиите на пейджъри: Опасенията за всеобхватен конфликт в региона ескалират
През изминалата седмица се засилиха опасенията от всеобхватен регионален конфликт в Близкия изток - трансграничните нападения се засилиха след поредица от нападения с взривни устройства в пейджъри срещу членове на “Хизбула”. Въпреки че неофициално вината се приписва на Израел, от правителството на Нетаняху все още не коментират.
Междувременно Израел започна една от най-интензивните вълни от нападения срещу цели на терористичната групировка “Хизбула” в Ливан, откакто конфликтът между двете страни започна да се изостря на 8 октомври 2023 г.
Медицински екипи и сили за сигурност пристигат на мястото на инцидента, след като израелски военни нанесоха въздушен удар по квартал Мади в квартал Дахие, разположен в южната част на ливанската столица Бейрут, снимка: Getty
Преди обед в неделя израелските военни съобщиха, че са поразили над 300 обекта на “Хизбула”, при което според Ливан са загинали най-малко 100 души, а стотици други са ранени.
Наджиб Микати снимка: Getty
„Разрушителен план за изтребление“
Министър-председателят на Ливан нарече израелските удари по страната му „разрушителен план, който има за цел да унищожи ливанските села и градове“. По време на брифинг с ливанския кабинет тази сутрин Наджиб Микати заяви, че действията на Израел представляват „война на изтребление във всеки смисъл на думата“. Микати отмени пътуването си до годишната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, но призова срещата да предприеме действия за „възпиране на агресията“.
Даниел Хагари, снимка: Getty
По-рано Израел заяви, че „разширява“ ударите си срещу “Хизбула”. Говорителят на Израелските отбранителни сили (ЦАХАЛ) контраадмирал Даниел Хагари заяви, че армията му се готви да нанася удари по „терористични цели“ в района на долината Бекаа, област в североизточен Ливан, и че всяка къща, по която нанася удари, „съдържа оръжия“.
„Фронтът за подкрепа“ или какво е „Ос на съпротивата“?
В неделя екстремистката групировка на проиранските милиции, наречен “Ислямска съпротива в Ирак (ИСИ), заяви, че е изстреляла крилата ракета и безпилотни самолети за нападение срещу Израел в рамките на това, което нарече „нова фаза в нашия фронт за подкрепа“ с Ливан. Те са били прихванати, без да причинят наранявания.
Екстремистката групировка действа в Ирак и Сирия и е засилила атаките си срещу Израел и американските бази в региона от началото на войната в Газа през октомври 2023 г.
Групировката е подкрепяна от Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР), най-мощната въоръжена сила на Иран, и е част от това, което Иран нарича „Ос на съпротивата“, пише Би Би Си.
Оста е вид пакт, разработен от Иран в Близкия изток в продължение на десетилетия, и включва групировки като „Хизбула“, „Хамас“, ИДИЛ и други милиции в Ирак и Сирия, хутите в Йемен и държавата Сирия, за да се противопоставят на Израел и да се противопоставят на присъствието в региона на ключовия съюзник на Израел САЩ.
Колкото повече се задълбочава конфликтът между Израел и „Хизбула“, толкова по-голям е рискът силите на Oста да се включат на страната на „Хизбула“.
Колко значима е „Хизбула“ в Ливан?
“Хизбула” е най-мощната сила в Ливан - политически влиятелна и с въоръжено крило, което е по-силно от ливанската армия. Понякога тя дори е наричана „държава в държавата“. Подкрепяното от Иран шиитско ислямистко движение в продължение на няколко години държеше властта над правителството в съюз с шиитски и някои християнски партии и въпреки че групировката загуби парламентарното си мнозинство преди две години, безизходицата в преговорите с “Хизбула” означава, че Ливан все още не е сформирал ново правителство.
Терористичната групировка упражнява контрол заедно със своите съюзници върху ключови министерства и държавната администрация, особено в районите с шиитско мнозинство като Южен Ливан, Южен Бейрут и долината Бекаа. Най-голяма подкрепа получава сред шиитската общност в Ливан, където е изградило мрежа от училища и болници и провежда програми за социално подпомагане. Подкрепяна е и извън шиитската общност като съпротивително движение срещу Израел.
Въпреки това “Хизбула” се сблъсква и със значителна опозиция в Ливан. Голяма част от сунитската общност в страната, която е приблизително толкова голяма, колкото и шиитската, както и части от многобройните християнски и друзки общности, смятат, че Хизбула е дестабилизираща сила, която е внесла иранско влияние в Ливан и е твърде силна.
Съществуват и опасения, че ескалиращата конфронтация с Израел може да означава, че останалата част от Ливан може да плати висока цена.