През септември глобалните температури се повишиха до нов рекорд с огромна разлика, което зашемети учените и накара един от тях да определи явлението като "абсолютно банално", пише Ройтерс.

Най-горещият септември в историята следва най-горещия август и най-горещия юли, като последният е най-горещият месец, регистриран някога. Високите температури доведоха до горещи вълни и горски пожари по целия свят.

Септември 2023 г. надминава предишния рекорд за този месец с 0,5 °C, което е най-големият скок в температурата, наблюдаван някога. Септември е бил с около 1,8 C по-топъл от прединдустриалните нива. Набори от данни, предоставени от европейски и японски учени, потвърждават този скок.

Горещините са резултат от продължаващите високи нива на емисиите на въглероден диоксид, съчетани с бързото обръщане на най-голямото природно климатично явление на планетата - Ел Ниньо. През предходните три години в Тихия океан се наблюдаваше явлението Ла Ниня, което понижава глобалната температура с няколко десети от градуса, тъй като в океана се съхранява повече топлина.

В момента условията са се подобрили и се е появило явлението Ел Ниньо, което освобождава океанска топлина и повишава температурите. Почти сигурно е, че 2023 г. ще бъде най-горещата в историята, а 2024 г. може дори да я надмине, тъй като загряващото въздействие на Ел Ниньо се усеща най-силно в годината след началото му.

"Септември беше, по мое професионално мнение като климатолог, абсолютно банален", казва Зик Хаусфатер от проекта за климатични данни "Земя" в Бъркли.

Мика Рантанен, изследовател на климата във Финландския метеорологичен институт, заяви: "Все още ми е трудно да разбера как една година температурно може да скочи толкова много в сравнение с предишни години." Професор Ед Хокинс от Университета в Рединг, Великобритания, заяви, че горещините, наблюдавани това лято, са "необичайни".

Саманта Бърджис от службата на ЕС за борба с изменението на климата "Коперник" заяви: "Безпрецедентните за времето на годината температури, наблюдавани през септември, счупиха рекордите с изключителна сила. 2023 г. е на път да бъде най-топлата година и да надхвърли с около 1,4 °C средните температури от прединдустриалния период. Два месеца преди [конференцията на ООН за климата] в Коп28, усещането за спешност за амбициозни действия в областта на климата никога не е било по-критично."

Горещините достигнаха рекордни стойности и в много държави, включително Франция, Германия и Полша. В Обединеното кралство беше отбелязан един от най-горещите септември в историята, съобщи Метрополитен, по данни, които датират от 1884 г. насам.

В Австралия климатологът и автор Джоел Гергис заяви: "Наблюденията на климата в Австралия през септември са шокиращи. Данните показват къде максималните температури са били най-високите в историята, като в много райони те са били с 3 до 5 градуса над средните. Недостигът на валежи е предпоставка за засушаване. Лятото ще бъде жестоко."

Въпреки че глобалното затопляне, причинено от човека, и Ел Ниньо са най-големите фактори, които причиняват рекордните температури, други фактори също могат да допринесат за малки увеличения, казва Хаусфатер. Сред него са повишението на 11-годишния слънчев цикъл, намаляването на блокиращите слънцето серни емисии от корабоплаването и промишлеността и изригването на вулкан в Тонга, при което се е освободило голямо количество водни пари, които задържат топлина.

През август "Гардиън" попита 45 водещи учени в областта на климата от цял свят за рекордните температури. Те заявиха, че въпреки усещането, че събитията са взели тревожен обрат, наблюдаваната досега широка тенденция на глобално затопляне е в пълно съответствие с научните прогнози от три десетилетия.

Все по-тежките метеорологични въздействия също са били отдавна сигнализирани от учените, въпреки че скоростта и интензивността на реалността и неочакваната уязвимост на много групи от населението плашат някои. Температурите на морето, които не са били регистрирани по скалата, и загубата на антарктически лед бяха възприети като най-шокиращите събития.

Учените заявиха, че изключителните събития от 2023 г. могат да се превърнат в нормална година само след десетилетие, освен ако не се предприемат драстични действия в областта на климата. Изследователите посочиха като изключително важно едно действие: намаляване на изгарянето на изкопаеми горива до нула.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм