На 24-ти и 25-ти юни в презентационната зала на ПГРТО Плевен се състояха част от събитията по проект: Информационна кампания „Красота и образование“ за насърчаване на дигиталните умения в обучението на възрастни (Beauty-Bubble).

„Учебна работилница Европа“ реализира проект „Красота и образование“ за насърчаване на дигиталните умения в обучението на възрастни (Beauty-Bubble)

Проектът е съфинансиран по програма Еразъм+, Малки партньорства в образованието за възрастни с координатор: Фондация „Медийна и онлайн зависимост“, Германия и партньори "Учебна работилница Европа", Плевен, България и FEMEDUBEART, Гърция.

Основната цел на проекта е да повиши осведомеността и да образова младежи и възрастни, с и без увреждания относно медийните образи на красотата и дигиталната грамотност. Счита се за централна ключова компетентност за учене през целия живот, и отразяването на това, какво ни причинява потокът от информация и изображения в цифровите медии е съществена част от тази компетентност.

Целевата група на "BEAUTY-BUBBLE" са младежи и възрастни с и без увреждания, които използват интернет, както и мултипликатори в образованието на възрастни.

Затова организаторите от Сдружение „Учебна работилница Европа“ бяха поканили младежи и техните преподаватели от Професионална гимназия по туризъм, Професионална гимназия по ресторантьорство, търговия и обслужване и Центъра за специална образователна подкрепа "Петко Р. Славейков" в Плевен.

На участниците в събитието, разделени по групи, беше представена Инсталация за преживяване под формата на куполна шатра "BEAUTY-BUBBLE", която предава знания за предефиниране на възприятията за красота, увреждане и разнообразие и насърчава собствената рефлексивна дискусия, а също разтваря възприятията на зрителя чрез интерактивни компоненти и прозрение, получено директно от опит.

„Учебна работилница Европа“ реализира проект „Красота и образование“ за насърчаване на дигиталните умения в обучението на възрастни (Beauty-Bubble)

В шатрата беше представен адаптиран работен материал от интердисциплинарни семинари по темите за „Себепредставяне в социалните медии“, „Медийните идеали за красота и тяхното въздействие върху нашите мисли, чувства и действия“, „Фалшиви новини и защита на данните“, „Възраст и красота“, „Красотата на различието“.

Г-жа Пенка Спасова, председател на УС на Сдружение „Учебна работилница Европа“, представи проекта и покани участниците да посетят шатрата и да разгледат разработените материали. След това желаещите да „влязат в обувките на другия“ облякоха престилки, сложиха си маски и шапки, за да демонстрират на червения килим как снимките в интернет често се редактират с филтри.

Дефилирането по червения килим предизвика фурор от емоции, смях и аплодисменти. Всички се забавляваха, независимо от възрастта. В кратка дискусия младите хора споделиха какво е чувството, когато другите виждат лицето им с мускулесто мъжко тяло или много слабо женско тяло, описаха какво предизвикват реакциите на другите върху техните мисли и поведение.

Бяха поставени за обсъждане въпроси като: Кой извлича полза, ако мислите прекалено или се придържате към най-известните марки в модата? Кой всъщност печели, ако смятате, че трябва да имате най-новия телефон само за да бъдете популярни сред връстниците си? За какво са по–загрижени рекламодателите, за вашето благополучие или за своето? Дали начинът ми на обличане, поведението и речта ми показват каква/какъв съм в действителност, или просто повтарям онова, което виждам в медиите или подражавам на някой друг? Колко е важна популярността в социалните мрежи? Какво харесвате в себе си? Как искате да ви виждат другите? Кой вижда вашите снимки в социалните медии? Инфлуенсъри – измамници?! и др.

В заключение, г-жа Спасова обобщи споделеното от участниците, че за всеки човек красотата би трябвало да е източник на увереност, а не на безпокойство, а увереността в собственото тяло изгражда положително отношение и повишава самочувствието. Тя напомни отново основната цел на проекта - да повиши осведомеността и да образова относно медийните образи на красотата и дигиталната грамотност.

«Красотата е това, което ни доставя удоволствие и ни укрепва вътрешно! Красотата е в очите на гледащия!», допълни г-жа Спасова.

За всички, които се интересуват от темата, в момента Сдружение „Учебна работилница Европа“ разработва многоезичен уебсайт с виртуална обиколка на инсталацията за преживяване и основна информация на английски, гръцки, немски и български. Материалите се предоставят безплатно за ползване с образователна цел.

Повече за проекта на: https://beauty-bubble.eu/bg/