Спорните формулировки „македонска идентичност” и “македонски език” да отпаднат от проектодоклада за напредъка на Северна Македония за Европейския съюз. Около това са се споразумели трите най-големи партии в Европейския парламент – ЕНП, социалистите и либералите, обяви пред NOVA българският евродепутат от ЕНП Андрей Ковачев.

„Тези теми разединяват, водят до повече омраза и до повече манипулации. Видяхме в конкретния случай, че в Скопие управляващите започнаха да говорят за сертифициране на някакъв многовековен език. Неща, които няма как ЕП да се произнася”, заяви Ковачев.

Оказва се – наличието на тези термини в доклада на австрийския евродепутат Томас Вайц, са били изненада за българските евродепутати.

„В договора е записано много ясно – че ние имаме обща история, а не споделена”, допълва евродепутатът от ГЕРБ- СДС/ЕНП.

От Скопие премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски реагира остро.

„Oще веднъж се показа и доказа, че проблемът не е само вписването на българите в Конституцията, а е много, много, много по-дълбок. И сега всички тези, които в миналото манипулираха, всички тези, които ни убеждаваха, че само да променим Конституцията си и всички наши проблеми ще бъдат решени, трябва да излязат пред македонските граждани и да им се извинят. За съжаление това, което седем години се случваше в държавата ни, доведе до една такава ситуация. Не исках да го кажа, но ще го кажа - по талибански начин да се изтрива македонската идентичност и македонският език от доклада на Европа. Това дочакахме като народ в 21 век. Това ни причиниха Буяр Османи (бившият външен министър), Димитър Ковачевски (бившият премиер), Боян Маричич (бившият министър по европейските въпроси) и останалите”, коментира Мицкоски.

Докладът за Скопие ще бъде гласуван следващата сряда в Страсбург.