Увеличение на сърдечно-съдовите заболявания отчитат медици от Областната болница в Пазарджик. От началото на месец юли в Кардиологично отделение са лекувани над 100 пациенти с инфаркти, остър коронарен синдром, стенокардия, сърдечна недостатъчност, аритмии, хипертония и белодробна емболия. Горещото време се отразява изключително неблагоприятно на хората със сърдечни проблеми. Такива болни трябва да внимават много с прегряването на организма, предупреждава кардиологът д-р Петър Лазов.

„Открояват се болни с тежки, животозастрашаващи състояния. Имаме изключително тежки инфаркти и белодробни емболии, които иначе рядко се срещат - казва д-р Лазов. - Имахме 50-годишен пациент с топлинен удар и тежка камерна аритмия. Той дойде с температура от 40 градуса. Наложи се четири пъти да бъде дефибрилиран и да го увиваме в студени чаршафи, за да свалим малко температурата. Няколко пъти беше на ръба, но успяхме да го спасим. Бяхме сериозен екип от спешни медици, анестезиолози и кардиолози и благодаря на колегите за усилията, които всички положиха. Това е един от фрапантните случаи на влияние на топлините върху сърцето, което като цяло се случва доста рядко. От години не сме имали такъв летен месец с толкова тежки случаи. А при 88-годишна пациентка с белодробна емболия се установи въртящ се тромб в дясното предсърдие. Метафорично казано „убихме кобрата на смъртта“ и помогнахме на жената. Този тромб прилича на змия, която се върти в кухината на сърцето и още малко ще клъвне и ще приключи“.

Кардиологът допълва, че най-много са инфарктите. Всеки ден има най-малко по 1 такъв случай, а обикновено през летните месеци честотата на инфарктите е по-малка, когато горещините са по-нормални. Постъпват и доста пациенти с тежки ритъмни нарушения, аритмии, тахекардии и белодробна емболия. Това заболяване понякога протича по-тежко и от инфаркт.