Вицепрезидентът на Демократическата партия Камала Харис постави републиканеца Доналд Тръмп в отбранителна позиция по време на президентския дебат във вторник с порой от нападки. Позицията му за рестрикция на абортите, капациетът му да заеме президентския пост, съдебните му проблеми, бяха само част от крошетата на Харис към Тръмп, предаде Reuters. 

В подкрепа на кампанията на Харис мегазвездата от поп сцената Тейлър Суифт заяви на своите 283 милиона последователи в Инстаграм пост, непосредствено след дебата, че ще подкрепи Харис и нейния кандидат за вицепрезидент Тим Уолц на изборите на 5 ноември. В рамките на 25 минути постът беше харесан близо 2 милиона пъти.

Харис  повдигна въпроса за предизборните митинги на Тръмп, като го извади от равновесие с думите, че хората често си тръгват по-рано „от изтощение и скука“. Тръмп отвърна:

„Моите митинги, ние имаме най-големите митинги, най-невероятните митинги в историята на политиката“, каза бившият президент на САЩ като не успя да скрие раздразнението си.

Снимка: Доналд Тръмп и Камала Харис дебат/ Getty images

Кандидатите се влязоха в противоречие по въпроси като имиграцията, външната политика и здравеопазването, но дебатът беше беден на конкретни политически детайли.

За сметка на това подходът на Харис успя да насочи вниманието към Тръмп, което накара съюзниците ѝ да ликуват, а някои републиканци да признаят, че Тръмп се бори.

„Тръмп пропусна възможността да остане фокусиран, преследвайки казусите около Байдън и Харис по отношение на икономиката и границата, а вместо това се хвана на нейната стръв и се впусна в заешки дупки по темата за отричането на изборите и имигрантите, които ядат домашните ни любимци“, заяви Марк Шорт, който е бил началник на щаба на бившия вицепрезидент на Тръмп Майк Пенс.

Онлайн пазарът за прогнози PredictIt за президентските избори през 2024 г. показа, че вероятността за победа на Тръмп е намаляла по време на дебата - от 52% на 47%. Шансовете на Харис се повишиха от 53% на 55%.

В знак на увереност в резултата от дебата, екипът на Харис веднага предизвика Тръмп на втори дебат.

Снимка: Kамала Харис/ Getty images

Тръмп, който в продължение на седмици отправяше лични нападки към Харис, включително расистки и сексистки обиди, до голяма степен избегна този модел в първите минути на дебата, но бързо се подразни от нападките на Харис.

Осем седмици преди изборите и дни преди началото на предсрочното гласуване в някои щати, дебатът - единственият планиран - представи както възможности, така и рискове за всеки кандидат пред телевизионна аудитория от десетки милиони избиратели.

Изненадващото ръкостискане

Дебатът започна с изненадващо ръкостискане между двамата опоненти, които никога досега не са се срещали. Харис се приближи до Тръмп на неговата трибуна, представяйки се по име, като това беше първото ръкостискане по време на президентски дебат от 2016 г. насам.

Снимка: Доналд Тръмп и Камала Харис се поздравят в началото на дебата/ Getty images

Срещата беше особено важна за Харис, тъй като проучванията на общественото мнение показват, че повече от една четвърт от вероятните избиратели смятат, че не знаят достатъчно за нея.

Вицепрезидентът на САЩ отправи дълга сериозна критика срещу ограниченията на абортите, говорейки разпалено за жените, на които е отказана спешна помощ и за жертвите на кръвосмешение, които не могат да прекъснат бременността си поради забраните в целия щат, които се разпространиха, след като Върховният съд на САЩ премахна правото на аборт в цялата страна през 2022 г.

Трима, назначени от Тръмп, бяха в мнозинството на това решение.
Тя също така твърди, че Тръмп би подкрепил национална забрана. Тръмп нарече това твърдение „невярно“, но отказа да каже изрично, че ще наложи вето на такъв закон.

Снимка: Доналд Тръмп/ Getty images

Бившият президент на Щатите, който понякога се затруднява да адересира посланието си по темата с абортите, отправи невярно твърдение, че Харис и демократите подкрепят детеубийството, което - както отбеляза модераторът на ABC News Линси Дейвис - е незаконно във всеки щат.

Харис също така се опита да обвърже Тръмп с „Проект 2025“ - консервативен политически план, който предлага разширяване на изпълнителната власт, премахване на регулациите в областта на околната среда и обявяване на трафика на хапчета за аборт през държавните граници за незаконно, наред с други десни цели.
Тръмп отвърна, че „няма нищо общо“ с „Проект 2025“, въпреки че някои от съветниците му са участвали в създаването му.

Икономика и външна политика

Кандидатите започнаха дебата с акцент върху икономиката - въпрос, който според проучванията на общественото мнение е в полза на Тръмп. Харис атакува намерението на Тръмп да наложи високи мита върху чуждестранни стоки - предложение, което тя оприличи на данък върху продажбите за средната класа - като същевременно изтъкна плана си да предложи данъчни облекчения на семействата и малките предприятия.

Снимка: Доналд Тръмп по време на дебата с Камала Харис/ Getty images
Снимка: Камала Харис по време на дебата с Доналд Тръмп/ Getty images

Тръмп разкритикува Харис за растящата инфлация по време на мандата на Байдън. По думите му „тя е била  катастрофа за хората, за средната класа, за всяка класа“.

Кандидатите също така си размениха реплики по отношение на войната между Израел и Газа и руската инвазия в Украйна, въпреки че никой от тях не предложи конкретика за това как ще се опита да сложи край на всеки от конфликтите.

Харис обвини Тръмп, че е готов да се откаже от американската подкрепа за Украйна, за да спечели благоволението на руския президент Владимир Путин, наричайки Тръмп „позор“, докато Тръмп заяви, че Харис „мрази“ Израел - твърдение, което тя отхвърли.

Защо дебатът е важен?

Президентските дебати не е задължително да променят мнението на избирателите, но те могат да имат дълбоки последици. Слабото представяне на Байдън срещу Тръмп през юни го накара да се откаже от кампанията си на 21 юли.

В състезание, което отново може да се сведе до десетки хиляди гласове в няколко щата, дори малка промяна в общественото мнение може да промени резултата. Двамата кандидати са с равен брой гласове в седемте щата, в които вероятно ще се решат изборите, според средните стойности на социологическите проучвания, събрани от „Ню Йорк Таймс“.

Снимка: Доналд Тръмп и Камала Харис по време на дебата/ Getty images

Дебатът, организиран от ABC News, се проведе в Националния конституционен център във Филаделфия. По споразумение между кампаниите нямаше публика на живо, а микрофоните на кандидатите бяха изключвани, когато не беше техен ред да говорят.