В първата си реч след нападението Доналд Тръмп разказа как едва е оцелял след опита за покушение срещу него. Кандидатът за президент обясни, че е бил там само „благодарение на милостта на Всемогъщия Бог“.

„Чух силен свистящ звук и усетих, че нещо ме удари много, много силно в дясното ми ухо. Казах си: „Уау, какво беше това? Това може да е само куршум.“,  каза той в Милуоки.

Със снимки на окървавения Тръмп, показвани на екрани зад него, той похвали агентите на Сикрет сървис, които се втурнали на негова страна, и отдаде почит на убития пожарникар Кори Комператор, целувайки пожарникарската му каска.

Кандидатът за президент зададе необичайно примирителен тон в началните моменти на речта, когато официално прие номинацията на партията за президент.

„Кандидатирам се да бъда президент на цяла Америка, а не на половин Америка, защото няма победа в това да спечелиш за половин Америка“, каза той, което е забележима промяна в тона на обикновено войнствения бивш президент.

След това Тръмп бързо се върна към добре познатите нападки срещу администрацията на Байдън, която според него „унищожава“ страната. Той твърди без доказателства, че обвиненията срещу него са част от конспирация на демократите, предупреди, че Байдън ще започне „Трета световна война“ и описа „нашествието“ на мигранти през южната граница.

В последвалите криволичещи забележки - над 90 минути най-дългата реч на конвенцията в историята,  Тръмп изостави посланието за единство, което беше обещал да възприеме, в полза на обичайната си смесица от бомбастичност и недоволство, като повтори твърденито си, че демократите са откраднали изборите през 2020 г.

Тръмп твърдеше, както през цялата си политическа кариера, че само той е способен да спаси страната от сигурна гибел.


„Мога да спра войните с едно телефонно обаждане“, каза той.


Речта сложи край на четиридневно събитие, по време на което той беше посрещнат с обожание от партията, която сега е изцяло в негова зависимост.