Цените на стоките и услугите по света продължават да се повишават, което води по поскъпване на живота в големите градове. Четвъртото издание на годишната класация на Julius Baer показа, че средното повишение на цените в местна валута в топ 25 на разглежданите градове нараства с 13%, както и с 6 на сто в доларово изражение.
Това се случва на фона на високата инфлация в световен мащаб, породена от поскъпването на храните, горивата, строителните материали и др. Нещо повече – повишеното търсене след пандемията също води до ръст в цените, тъй като предлагането на определени стоки и услуги е ограничено, пишат от Darik Business Review
Първият супервисок небостъргач в Сингапур ще се появи през 2028 г.
Подреждането на швейцарската Julius Baer класира градовете по цената на кошница от стоки и услуги, чрез които можем да „живеем добре“ по целия свят.
Азия затвърди доминацията си като център на богатство и качествен начин на живот. Общо шест азиатски града отчитат ръст в класацията, а четири отстъпват от местата си спрямо 2022 г.
Седем градове от Европа, Близкия Изток и Африка (EMEA) понижават класирането си, а само един се изкачва (Дубай). От петте американски града в топ 25, четири бележат подобрение в класирането си.
Сингапур оглави подреждането в индекса, след като успя да измести Шанхай, който беше начело през миналата година. Хонконг заема третото място, което прави целия подиум азиатски.
България е най-уязвима към дезинформация сред страните в ЕС
Сред топ 10 попада и още един азиатски град – Тайпе, наредил се на осмото място.
Топ 5 се допълва от Лондон и Ню Йорк, следвани от Монако и Дубай.
Сред челната десетка са още Сао Пауло и Маями.
Проучването посочва, че през последната година се отчита повишено търсене на качествени вина и уиски, луксозни автомобили и туристически услуги. Именно в тези сектори се наблюдава и най-голям скок на цените.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts