Лесна е прогнозата за времето в следващите десетина дни. Заради разполагането на мощен антициклон над Източна Европа, времето на Балканите и в нашата страна ще е предимно слънчево, тихо, без валежи. И така се очертава да бъде поне до края на следващата седмица.

Това означава, че на 27 октомври, когато са предсрочните парламентарни избори, е възможно да имаме сухо и предимно слънчево време. Крайно неподходящо за бране на гъби, но доста подходящо за посещение на изборна секция.

Но да не се бъркаме в политиката, а да погледнем синоптичните модели. Те показват активни процеси в Централното Средиземноморие, където центрове на ниско налягане ще носят дъждове над големи райони от Италия, както и района на Алпите, но заради мощния антициклон над Източна Европа, това време няма да се разпростре и над Балканите. Над крайните западни части на континента ще преминават мощни атлантически циклони и там също ще вали и ще духа - типично време за тези райони.

Що се отнася до температурите - те през целия период, за който говорим, почти до края на месеца, ще останат в границите от 14 до 19 градуса. В различните дни с градус - два надолу или нагоре, но в този интервал.

В затворените котловинни полета на Западна България са възможи, както слани, така и мъгли сутрин, както и ниска слоеста облачност, отново заради високото атмосферно налягане. В последните години мъглите са доста по-рядко явление, но при една такава синоптична обстановка са възможни. Все пак сме все още в октомври, не ноември и декември и условията за образуване на мъгли не са чак толкова подходящи.

Високото атмосферно налягане означава и по-висока запрашеност на приземната атмосфера, там където палят печки и има интензивен трафик - т. е. големите градове, разбира се, и София.

В планините времето ще е подходящо за излети, предимно слънчево без резки промени, така че, ако имате път към планините - този период ще е подходящ.

Тази година снежната покривка в Северното полукълбо, на прага на зимата, бързо се увеличава, едно от най-бързите увеличения в последните десетилетия, разбира се, това се случва далеч от Европа - в Източна Азия и Сибир, но това може да даде отражение на характера на зимата. Площта на земята покрита със сняг е лед вече е над 10 млн. квадратни километра, което може да окаже влияние на атмосферната циркулация, а оттам и на състоянието на полярния вихър. Което пък може да определи характера на зимата - дали ще е по-студена и с повече сняг, или топла.

За момента прогнозите сочат за малко по-студена зима от миналогодишната, но това означава също топла зима, тъй като миналогодишната беше най-топлата от десетилетия.

И така, хубаво, тихо, предимно сълнечво време до края на октомври прогнозират синоптичните модели, да видим дали тази средносрочна прогноза ще се сбъдне и какво да очакваме в началото на следващия месец.

Глобалната приземна температура остава без промяна - 14,4 градуса, с 0,4 градуса по-висока от приетата за норма глобална призмена температура от 14 градуса.