Има ли завера за свалянето на Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) от председателското място в Народното събрание (НС)? Отговорът на този въпрос се оказа горещата тема в кулоарите на парламента тази сутрин. От няколко дни въпросът създаде редица спекулации, след като в края на миналата седмица се появиха спекулации, че представители на всички парламентарно представени партии без ГЕРБ-СДС и ДПС в частта си около съпредседателя на Движението Делян Пеевски, са дискутирали възможността за смяната на Назарян. Пеевски дори съобщи, че се готви заговор под диктовката на президента Румен Радев чрез “пионките му” в ПП-ДБ.
Евентуалната смяна на Назарян е особено важна в настоящата политическа обстановка, защото, макар тя ясно да заяви, че няма амбиции да стане служебен премиер, евентуалното ѝ сваляне от председателския пост в НС ще даде възможност на човекът, който я замести да застане начело на служебен кабинет. След конституционните промени, приети от 49-ото НС президентът има възможност да назначи за министър- председател на служебно правителство лице, заемащо една от няколко определени висши държавни длъжности, сред които е и председателят на парламента.
Калоян Методиев: Гласувал съм против Назарян, ще гласувам “за” свалянето ѝ
“Аз съм гласувал срещу избирането на Рая Назарян, така че ще подкрепя и свалянето ѝ. Възможно е да се съберат 80 гласа, но ще бъде на ръба на компромиса и на надлъгването между тези, които трябва да съберат гласовете. Виждам, че всеки иска друг да го внесе, да се подпише последен, тоест тече прехвърляне на отговорност”, коментира в кулоарите на НС в сряда изключеният от парламентарната група на БСП Калоян Методиев, който сега е независим депутат.
Помолен за коментар относно появилите се информации в някои медии за възможността за поста да бъде издигнат Иван Иванов от “БСП за България”, Методиев заяви:
“Това ще е абсурдна ситуация - подобна фигура дори да се доближава до мястото на председател на парламента”.
Методиев напомни, че е било спрягано и имено на член на ИТН, но “всичко е в сферата на спекулациите”.
“Виждате, че ситуацията се мени буквално за часове, така че днес съм сигурен, че договорките ще текат преди всяко индивидуално гласуване, няма яснота, никаква стабилност, ще е горещ ден за политиката в България”.
Симидчиев: Не сме коментирали отстраняване на Назарян
В дискусията около слуха за готвено сваляне на Назарян се включи и депутатът от ПП-ДБ. Във вторник Изпълнителният съвет на ПП-ДБ се събра в централата на “Демократи за силна България” (ДСБ), което породи спекулации, че повод за заседанието е именно заговор за сваляне на шефката на парламента. От формацията вчера съобщиха, че е обсъждана единствено програмата на парламента.
Симидчиев сега потвърди това:
“Не е дискутирано отстраняването на Рая Назарян от председателския пост на Народното събрание.
Запитан дали все пак би гласувал за отстраняването на Назарян, ако такова искане бъде внесено в парламента, Симидчиев обясни, че начинът на гласуване на такава точка може да реши само парламентарната група на ПП-ДБ.
Сачева: Би било доста жалко
“Би било доста жалко този парламент да завърши по този начин”.
Така Деница Сачева от ГЕРБ-СДС коментира евентуалното сваляне на Назарян. Запитана дали очаква такава точка да бъде разгледана в сряда в НС, Сачева отговори отрицателно. Но добави:
“Всяка политическа и парламентарна група има право да прави каквото намери за добре. Оценката за тези действия ще бъде дадена от избирателите съвсем скоро”.
Борисов: Не се меся
"Кандидати за премиери бол, не се меся в тази работа, за ГЕРБ няма никакво значение кой ще е премиер. Кандидати за премиери бол. Най-правилно е 6 милиона имена да сложим и всички в България ще са кандидати за премиери, друго е колко могат", коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Още по темата
- Пети неуспешен опит: Отново не беше избран шеф на парламента
- Кирил Петков призова ГЕРБ да оттегли Рая Назарян от надпреварата за председател на НС
- 24 часа преди поредното гласуване за избор на председател на НС: ГЕРБ не се отказват от Рая Назарян
- Андрей Цеков: Еманципацията на Борисов от Пеевски изглежда в сферата на научната фантастика