Нелегалното използване на отрови, не само в дивата природа, е една от големите съвременни заплахи за биоразнообразието, която често остава неглижирана, заради потайния си „характер“. Именно тази порочна практика е довела много видове по цял свят до прага на изчезването им. На Балканите, включително и в България, незаконното използване на отровни примамки обикновено цели унищожаване на хищници, поради щетите, които нанасят на селскостопанските животни.

За съжаление, все повече домашни и бездомни животни също стават жертва на отрови, хвърлени в градовете и селата, заяви в ефира на „Те говорят“ Стоян Николов - мениджър на Българското дружество на защита на птиците. Затова в началото на 2022 г. двама инструктори на служебни кучета към МВР специализират в Испания, а закупените две белгийски овчарки - Пойзън и Дубай, които след като успешно преминаха специално 6-месечно обучение, пристигнаха в България на 15-ти ноември, за да станат официално част от екипа на МВР в борбата с отровите в природата.

„С това страната ни се нарежда като първата на Балканите с такива специализирани звена към полицията“, добави още Николов.

Престъпленията срещу животни се считат за криминално деяние от 2011 г., а от 2016 г. към Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) работи сектор „Зоополиция и кинология“. Наказателният кодекс предвижда наказание „лишаване от свобода“ до три години и глоба от хиляда до пет хил. лв. за човек, който при проява на жестокост към гръбначно животно, му причини смърт, тежко или трайно увреждане. Във всяка областна дирекция на МВР има определени служители, които да разследват такива престъпления. Сигнали могат да се подават във всяко районно управление и на спешния телефон 112. 

Все повече хора обаче призовават наказанията да не остават на хартия, а да се прилагат и на практика.

А ето и малко любопитни и интересни факти, свързани с животните:

Знаете ли, че за да направи килограм мед, една пчела трябва да излети около 2 милиона цветя.

Гълъбите пък могат да летят хиляди мили и пак да се озоват точно там, където са тръгнали.

Мозъкът на жирафа е на около 5 метра над тялото му и затова кожата на краката му трябва да бъде необичайно опъната, за да не се позволи на кръвта да застоява в краката.

Очите на гущерите пък са оборудвани с оранжеви очила, т.е. много мастни капчици в ретината, оцветени в оранжево, а за много от птиците това, което виждаме в червено, изглежда зелено.

Змиите могат да спят 3 години подред, без да ядат нищо.

Плъховете се появяват на Земята 48 милиона години по-рано от хората.

Животното с най-голям мозък спрямо тялото е мравката.

Зоологическата градина в Токио се затваря за 2 месеца всяка година, за да могат животните да си починат от посетителите.

А броят на породите домашни кучета на земята е 400.

Още много любопитни и забавни факти, консултации и полезна информация, свързана с отглеждането и грижата ни за домашните любимци, както и интересни гости, очаквайте Всеки последен петък от месеца в обзорната седмична програма от студиото в Пловдив, която се излъчва съвместно с MAXI PET.

Следете публикациите ни в страницата на Дарик Пловдив във Фейсбук и ни пишете!

И на финал на поредния ни епизод на „Те говорят“, отново ви призоваваме - точно сега е идеалният момент да планирате посещение при кучетата от общинския приют в Пловдив през уикенда, да се запознаете на живо с тях, да ги разходите, или просто да поиграете с тях и да им занесете лакомства, и ако решите – да дадете дом и семейство на някой от страхотните обитатели на приюта.

Асистент продукция, автор и водещ: Искра Койчева

Продуцент и редактор: Лалка Златанова

Монтаж, саунд дизайн и постпродукция: Петър Тодоров