Организаторът на протеста срещу огромните увеличения на таксите в българските университети Александър Танев, студентът по политология Андрей Димитров и представителят на „Студентския дипломатически клуб“ Филип Горчов гостуваха в „Денят на Дарик“ и коментираха скока в таксите, които ще трябва да бъдат заплатени от студентите, които се обучават в платена форма в българските университети. Темата породи огромно недоволство в медийното пространство, а на 9 юли тези настроения се превърнаха в протест в София.

„Засегнати са всички студенти, които се обучават в държавните университети в платена форма на обучение, което, по моите данни, е около 40 000 студенти. Аз мисля, че ние вече говорим за едни числа, които достигнаха този праг, след който студентите няма как да запишат следващата си година, кандидат-студенците няма как да си платят таксите, за да се обучават в държавни университети“, заяви Танев.

„Говорим за едни числа, които няма как студентите да могат да си го позволят. Съответно това ще принуди те да спрат своето обучение.“

„Нашата организация е най-старата в „Софийски университет“ и имаме около 150 активни членове. След разговорите вчера мога да ви кажа, че голяма част от тях, които са в платена форма на обучение, заявиха своите притеснения в това, че дори на две работи те няма как да смогнат да платят своите такси и съответно мислят за прекратяване или за пренасочване някъде другаде“, сподели Горчов.

„Красимир Вълчев изяви добра воля и готовност да се разреши този проблем, като пое ангажимент. Този коефициент за качество, който се умножава по процента, който е свързан с държавната субсидия за студентите, те изявиха готовност да бъде премахнат. Ние искаме той да е 40%, а те предлагат 75%.“

„Много е важно сега при следващото гласуване на второ четене на Закона за висшето образование народните представители да вземат предвид това, че 75% не е никакво намаление. Доколкото съм запознат, предишната цифра е била 30%. Ние искаме 40%, колегите, които протестират, искат 50%.“

„Софийският университет, който се води най-елитният в България, не попада дори сред топ 1000, а в същото време платеното обучение става дори по-скъпо от това, което се случва в Европа. Всичките мерки, които държавата прилага спрямо студентите, водят до едно единствено нещо, а това е хората да емигрират в чужбина и да се реализират именно там. Аз смятам, че бъдещето на нашата страна се намира в университетите, така че държавата трябва да вземе веднагически мерки и народните представители да се вслушат в гласа на студентите“, категоричен бе Димитров.

„Баща ми е българин, майка ми е рускиня, аз реших да продължа своето образование в България, в страна, в която аз усещам своята принадлежност, аз усещам огромния потенциал, който тя има, огромния потенциал на нейното общество, на нейния народ и огромния потенциал, който ние, младите хора, трябва да развием, защото в нас е бъдещето на България“, добави Танев.

„Аз избрах да уча в България, защото вярвам, че в България има бъдеще. Трябва да спрем да се питаме какво страната ни може да направи за нас, а какво ние можем да направим за нашата страна. И е много важно всички млади да започнат да мислят и да действат по начин, по който те ще бъдат полезни на страната си, съответно чрез тези действия страната ще стане полезна за тях“, каза Горчов.

Какво още споделиха младите студенти по време на гостуването си в „Денят на Дарик“ можете да чуете в прикаченото видео!