Община Кюстендил вдига таксата за битови отпадъци,предложението ще бъде внесено днес в Общински съвет.За град Кюстендил ставката се вдига от  1,4 на 3,5 промила, а за малките населени места от 1,4 на 9,5,за бизнеса таксата няма да се коригира, заяви кметът на община Кюстендил Петър Паунов.

Кметът  посочи , че това е едно от най- трудните решения, които е взимал.

„Знаете изключително тежкото положение и на общинска администрация и като цяло и като цяло финансовото състояние в което се намира бюджета ни благодарение на 2 години политика на пълно обезкървяване на общините.Изключително трудно у да вземаме такива решения.През тези 15 години положихме всички усилия, за да  работим така с ресурса, че да не се налага-Дари знаете, че ставките бяха намалявани през годините – от 2,2 на 1,8 , след това на 1,5 и 1,4. Като сме се стремели ресурса да остане максимално в семействата, в бизнеса, за да може да помагаме на всяко едно домакинство , на всеки един човек да живее по- добре.Миналата  година направихме допитване по темата.Отново ситуацията изглеждаше критична, вслушахме се във вашето решение, но за съжаление не се вслушаха хората, които бяха начело на държавата и доведоха почти до колапс икономиката, наред с това и състоянието на финансовите потоци, които са към общината.Затова след като предложихме увеличение на данък сгради, знаете какво е и състоянието на системата за сметосъбиране от този момент.При 1 400 000 лв събрани от такса битови отпадъци в община Кюстендил ние сме похарчили над 3 000 000 лв. за сметосъбиране и сметоизвозване, което показва каква драматична е вече разликата и какви  бързи компесационни стъпки трябва да бъдат направени защото в противен случай системата няма да може да функционира”, заяви Паунов.

Освен тези 3 млн., знаете че предстои закупуване на нова техника, изцяло обновяване на съдовете, почистване на незаконните многобройни сметища,стартиране на работа на нова претоварна инсталация, всичко това е свързано с огромен разход, който ние към момента компенсирахме  с други приходи.Тези приходи обаче ,на база на  тези цени на горива, на тока, на тези цени на газта и ръста на минималната работна заплата, няма кака вече да бъдат компенсирани с каквото и да било, посочи още кмета.

Ще бъдат поставени нови съдове на два пункта за по- обемни отпадъци, единия е при река Банщица, а другия  над Колушко дере.

До момента съотношението на събиране на такса битови отпадъци за 2021 г. от  1 270 000 лв. събрани, 1 058 000 лв. са от града.8 пъти е разликата.От друга страна основна разходна част , повече съдове за смет, повече имоти се обслужват в малките населени места, отдалечени, затова се коригира ставката заселата.

Качеството на сметосъбирането ще се подобри, посочи още кмета.През пролетта ще пристигнат новите сметоизвозващи машини, нови съдове и контейнери и техника.Част от средствата ще бъдат инвестирани в система за превенция и контрол.

Паунов отговори и на въпроса на хората , които досега са питали питат защо не вдига такса смет, а сега ще започнат да  питат- защо сега се вдига таксата.Отговорът и на двата въпроса е  заради хората, които пратихте в политиката на национално ниво и докараха държавата до фалит,каза Паунов.

Кметът даде пример със събраните средства от такса смет в три села от община Кюстендил.

За 2014 г . 1 158 лв. са събрани от село Вратца, само осветлението към този момент за село Вратца е било 2970 лв, а сега е 8 000 лв.За Стенско- 518  лв, при 2 500 лв. за осветление.

„От икономическа гледна точка е аргументирано,от  човешка гледна точка ми е изключително трудно, но се надяваме на подкрепа и съпричастност”, заключи кметът.