Ескалацията на сблъсъците между Тайланд и Камбоджа може да доведе до война. Toва каза пред журналисти изпълняващият длъжността тайландски премиер Фумтам Уичаячай, цитиран от Ройтерс. 

"В сегашния момент във военните сблъсъци се използват тежки оръжия", добави той.

Сблъсъци между тайландски и камбоджански войски избухнаха отново тази сутрин по границата между двете страни, където дългогодишното напрежение ескалира в едно от най-тежките насилия от години, принуждавайки над 100 000 души да се евакуират, съобщи ДПА.

Тайландските военни предупредиха във Facebook за продължаващи сблъсъци в множество гранични райони и спешно призоваха жителите на североизточните провинции да стоят далеч от тях.

Това се случи след вчерашните тежки сражения, когато тайландските сили заявиха, че са нанесли въздушни удари по камбоджански позиции в отговор на трансгранична стрелба. Камбоджа отвърна с артилерийски огън, включително с удари по райони с цивилни.

Броят на загиналите в Тайланд нарасна до най-малко 14 души, от които 13 цивилни и един военнослужещ, съобщи тайландското правителство.

Властите евакуираха 100 000 жители от четири провинции, като ги преместиха в около 300 евакуационни центъра.

Местни жители и от двете страни на границата споделят, че се страхуват за живота си. На видеа се чуват изстрели, а кадри показват цивилни в паника и гранични патрули в готовност.

Дипломатическо напрежение

Конфликтът между двете съседни държави не е нов. Тайланд и Камбоджа делят близо 800 километра сухоземна граница, която в миналото често е била арена на напрежение и въоръжени инциденти. Този път обаче напрежението се задълбочи и от политическа криза в Тайланд.

Тайландският премиер бе отстранен от длъжност, след като се появи изтекъл запис на неин разговор с бившия лидер на Камбоджа, в който тя го нарича „чичо“ и критикува висш военен командир от тайландската армия. В резултат на скандала, временният премиер отказа възможността за преговори с Камбоджа, докато сраженията не бъдат прекратени.