Световната банка пусна първите в света облигации, посветени на дивата природа. Емисията набра 150 млн. долара, като част от средствата ще отидат за опазване на черните носорози в Южна Африка. Доходността на облигациите ще зависи от популацията на критично застрашения от изчезване вид. 

Облигациите със срок от 5 години ще изплащат доходност, която ще зависи от растежа на популацията на животните в два резервата в Южна Африка - Национален парк „Addo Elephant“ и Природният резерват „Great Fish River“, съобщават от Международна банка за възстановяване и развитие, част от Световната банка.

Три български проекта са финалисти за наградите НАТУРА 2000

„Облигациите за опазване на дивата природа са първият по рода си финансов инструмент, базиран на резултати, който насочва инвестиции за постигане на резултати в опазването, измервани в конкретния случай в увеличаването на популацията от черни носорози”, посочват от Световната банка в съобщение, цитирано от Bloomberg.

Ако бъде успешна, програмата може да бъде разширена към опазването на популацията от носорози в Кения, както и към други диви животни като лъвове, тигри, горили и орангутани.

„Зелени Балкани“ започват нова инициатива с подкрепа към бежанците от Украйна

По света има пет вида носорози, като по-голямата част се намират в Южна Африка и почти всички са от вида бял носорог. Броят на черните носорози е намалял до около 2 600 спрямо 65 000 през 1970 година. Смята се, че някога популацията е достигала 850 000, сочи документацията на Световната банка. Животните се срещат в още три други африкански страни, като теглото им може да достигне до 1.4 тона, което е доста по-ниско спрямо белите носорози.

Според Световната банка, облигациите могат да донесат плащания от 13.8 млн. долара при пълен успех на заложените цели. Организацията „Conservation Alpha“ ще има задачата да следи дали програмата е успешна.

От „Зелени Балкани“ набират доброволци от Украйна за грижа за дивите животни

Лондонското зоологическо дружество пък ще поеме ролята на агент за потвърждение. Носорозите са застрашени от бракониерство, основно заради търсене от Виетнам и Китай на пудра, създавана от рогата на животните, за която се смята, че лекува рак и повишава плодовитостта. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм