На 17-ти април целият медицински свят обръща внимание на хората, болни от хемофилия. Денят се отбелязва от 1989 г. по инициатива на Световната здравна организация. 

Хемофилията е заболяване, при което организмът не изработва някоя от съставките на кръвта, участваща в процеса на нейното съсирване. Когато хемофиликът кърви, той не кърви по-интензивно или по-бързо от нормалното, а това става за по-дълъг период от време.



Ограниченият достъп до лечение и услуги, както и липсата на обществена информираност, водят до изолация на пациентите с вродени нарушения в кръвосъсирването, информират от Българската асоциация по хемофилия.

От там настояват у нас да се създадат експертни центрове за обслужване на пациенти с нарушения в кръвосъсирването, в които да се осигуряват както лечението, така и профилактиката на тези болни. От нарушения в съсирването на кръвта в България страдат около 700 души, 120 от които са деца.

Хемофилия представлява наследствено заболяване, при което се наблюдават нарушения в кръвосъсирването. По правило, отговорни за процеса на съсирване на кръвта са 12 специфични протеина, които са налични в кръвта на здрав човек в конкретно съотношение и комбинация. Когато дори един от въпросните протеини липсва в кръвта или количеството му е недостатъчно, се развива хемофилия.

Най-често заболяването се нарича „рядка кръв”, тъй като в резултат на отклоненията в показателите, кръвта на болните трудно се съсирва. От това произхожда и един от рисковете за здравето на хемофилиците – дори най-малкото нараняване може да провокира значителен кръвоизлив със сериозни здравословни последици.