На 16-ти ноември се отбелязва Световният ден на географската информационна система.
Географската информационна система - ГИС, е информационна система за създаване, манипулиране, съхраняване, анализ и визуализация на географски обвързани - пространствени данни.
Географската информационна система e част от по-широката научна дисциплина геоинформатика. Извън обхвата на ГИС остава инфраструктурата от пространствени данни, която е по-всеобхватна концепция.
ГИС се използват в различни области, като картографията, управлението на ресурси, регионално и териториално планиране, и най-вече за подпомагане на вземането на информирани решения посредством пространствено моделиране.
Създадени са специализирани интерактивни ГИС приложения, позволяващи на потребителя да задава критерии за търсене, да анализира пространствената информация, да редактира данни върху картите и да представя резултатите от тези операции по подходящ начин.
ГИС може да се отнася за различни технологии, процеси и методи. Технологията съпътства много операции и има много приложения в техниката, планирането, управлението, транспорта, застраховането, телекомуникациите, индустрията и във все повече области на човешкия живот. Поради това ГИС и приложенията, свързани с местоположението, дават възможност за разработка на множество услуги за анализ и визуализация.
ГИС е в състояние да свърже на пръв поглед несвързана информация, като използва локацията като основна променлива за индексиране. Могат да бъдат записани събитията в точки с различни координати и по различно време, което отваря нови пътища за научни изследвания.