Алергичният ринит може да прерасне в астма. Това предупреди в днешния Световен ден за борба с алергиите началникът на Отделението по професионални болести с дейност по клинична алергология към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив доц. д-р Светлан Дерменджиев. Обичайното развитие и разпространение на алергичния ринит е в ученическа възраст и при младите хора. От него страдат между 15-20% от населението, а в някои страни достига до 25%. Сравнително висока е честотата на заболяването и в активната възраст, казва доц. Дерменджиев, като освен алергични, при възрастните хора се наблюдават и други причини – употребата на медикаменти, хормонален дисбаланс, въздействие на фактори от работната среда. Много е важно да не се самолекуваме, защото можем да си навредим, подчертава специалистът.
====================================

Ученици от Чепеларе са пети в Европа на състезание с електромобили. Автомобилът им успял да измине 572 км. само с един киловат електрическа енергия. Момчетата и момичетата от отбора на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство "Никола Вапцаров" се завърнаха с престижния приз от съревнованието за енергийна ефективност в Ногаро, Франция. През 2019 г. в Лондон талантливите ученици станаха 7-ми, като амбицията тогава им бе да изминат 300 км. с един киловат. Електромобилът,  който вече е доказан като един от най-икономичните в Европа, е изработен от ученици и учители от Професионалната гимназия в Чепеларе. С всяка изминала година те го усъвършенстват.


=====================================

Летен пчеларски празник „Свети Прокопий“ организират днес за първи път в димитровградското село Бряст. Инициативата е на местното кметство, читалището, пенсионерския клуб и Църковното настоятелство при храм „Св. Иван Рилски“ в селото. Празникът ще започне от 17.30 ч. с водосвет в подножието на християнския кръст край с. Бряст. По стар обичай пчеларите ще поднесат две бели погачи – боговици, в чест на Св. Прокопий и Исус Христос. Питите се поставят върху пъстри месали на земята, прекадяват се три пъти, мажат се обилно с мед, а след това се разчупват високо над главите, с пожелание за берекет, хубав и ароматен мед, разказват от местното читалище. В програмата е предвидено още Изложение на мед и пчелни продукти на производители от близките села, както и концерт с изпълнители на автентичен фолклор и танцови групи от общината.
======================================

Дарителска акция за събиране на средства за възстановяване на 130-годишен храм започна в пазарджишкото село Паталеница. Покривът на църквата "Успение Богородично" е протекъл, а влагата вече руши мазилката и застрашава ценни стенописи. От църковното настоятелство са успели да съберат 4000 лева, парите са били планирани за ремонт на малката къщичка до църквата, но сега ще бъдат използвани за тавана. Въпреки тази събрана немалка сума са им нужни още 2000 лева. В селото са поставени дарителски кутии, парични помощи се събират и в самия храм.

Информации на Искра Койчева, Адриан Кулев, Живка Тодорова и Тина Соколова