Във Високотехнологичния мозъчносъдов център в УМБАЛ “Свети Георги” - Пловдив са извършени над 30 процедури, включително 12 механични тромбектомии при пациенти с исхемичен мозъчен инсулт. Най-младата пациентка е на 24 години и се възстановява успешно, съобщиха от болницата. Центърът, ръководен от проф. Пенка Атанасова и проф. Николета Трайкова, е единствен за региона и предлага лечение на всички мозъчносъдови заболявания. Процедурите са безплатни за пациентите и се поемат от НЗОК. Центърът разполага с модерна апаратура и мултидисциплинарен екип, който покрива 24-часова спешност. УМБАЛ „Свети Георги“ е част от националната стратегия за лечение на инсулти и има Диамантен статут в наградите ESO АNGELS за 2023 г.

Примата на родопските зевзеци Веселина Бабаджанкова е кандидатурата на Смолян за живи човешки съкровища, информират от областната администрация. Комисия проведе първична селекция на 4 кандидатури. Изборът на Бабаджанкова надделя над останалите предложения: „Абаджийство“ от НЧ „Извор-1920“ в смолянското село Арда; „Родопската песен от село Лясково“; и „Песяците на Широка лъка: Живи традиции“. Примата на родопските зевзеци Веселина Бабаджанкова е позната от телевизионни предавания като водеща на събора на Рожен и от хилядите комедийни сцени в страната. Националната система „Живи човешки съкровища – България“ е една от основните културни политики на страната за опазване на нематериалното културно наследство.

Столетникът Димитър Кавгазов от смолянското село Славейно получи признание за дългогодишния си труд в горския сектор. Навършилият 100 години на 27 септември Димитър получи плакет на Южноцентрално държавно предприятие – Смолян. Наградата му бе връчена от директора на предприятието инж. Здравко Бакалов. Столетникът е работил 37 години в горско стопанство “Славейно”. „Приветствам ви за приноса в утвърждаване на доверието към лесовъдите, защото грижата за българската гора е обща отговорност и безценен дар за всички нас!“, каза при връчването на наградата инж. Бакалов. По случай знаковия юбилей той връчи още един специален плакет - с лика на емблематичния бял сръндак, който обитава територията на държавното предприятие. Столетникът благодари за уважението и пожела на инж. Бакалов да достигне неговите години, а на по-младите си колеги заръча да бъдат отговорни и задружни, за да спори работата им.

Доброволци дариха и зарибиха езерото Клептуза във Велинград с 50 риби от вида бял амур. Инициативата за това е на кмета на общината д-р Костадин Коев. Акцията цели подобряване на екологичния баланс в езерото, тъй като белият амур спомага за контрол на водната растителност. 30 нови върбови дръвчета пък са засадени в парка при езерото като част от кампанията „Следи от изчезване”. Новите дръвчета ще подпомогнат възстановяването на естествения хабитат на защитени видове, като авлиги, кълвачи, синигери и други насекомоядни птици.

Делото за жестокото убийство на 24-годишния Димитър Малинов в Цалапица продължава. Обвинен за престъплението е Рангел Бизюрев. Днес ще бъдат разпитани още свидетели, сред които и родителите на близнаците Борислав и Валентин Динкови. На 24 октомври двамата братя, замесени в прикриване на убийството, бяха осъдени на 3 години затвор при общ режим. Междувременно заместващият прокурор по делото Борис Михов се превърна в основен обвинител. Това става след като прокурор Бойка Лулчева си направи самоотвод. Изтъкнатият мотив от нея е, че е получила заплахи в хода на процеса от близки на убития младеж. Михов коментира днес пред журналисти, че е запознат в детайли с делото, тъй като е обвинител още от самото начало. „Винаги съм искала отвода ѝ. Тя не защитава нашите права. Искам да видя доказателства, че съм я заплашвала. Нека да докаже!“, заяви пред медиите днес майката на убития Митко Атанаска Бакалова. Относно срещата ѝ с главния прокурор Борислав Сарафов, която се осъществи преди дни, почернената майка сподели, че му е казала, че не е съгласна с присъдата на близнаците, и че иска ревизия на обвинението.

Информации на Искра Койчева, Тина Соколова, Адриан Кулев и Петър Тодоров