На едночасов предупредителен протест излизат днес пострадалите от наводненията в карловския регион. Кметовете и жители на Карлово и на пострадалите от водното бедствие от септември 2022 г. Богдан, Каравелово, Слатина, Розино и Христо Даново, ще блокират в 14:30 часа Подбалканския път и прохода „Троян – Кърнаре“. В писмо до министър-председателя Димитър Главчев и министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, кметът на Карлово и управниците на съседните населени места, които учредиха инициативен комитет, ги уведомяват за протеста и настояват за отпускане на над 38 милиона лева, които да бъдат използвани за възстановяване на разрушени от бедствието мостове и улици и укрепване на деретата в Карлово и селата. „Досега сме получили по-малко от 18 милиона лева“, обясни кметът на Карлово Емил Кабаиванов. Той настоява нужната сума да се отпусне от Междуведомствената комисия по възстановяване и подпомагане, която за тази година разполага с над 130 млн. лева. Протестиращите настояват да бъдат предвидени и близо 20 млн. лв. за 2025 г., с които да бъде довършено възстановяването на инфраструктурата.

46-годишен мъж изгоря при пожар в къщата си в пловдивското село Първенец. След погасяването на огъня екипите на Спешна помощ, полицията и пожарната са открили безжизненото тяло на обитателя на имота. От първоначалния оглед се предполага, че пожарът е тръгнал от гръмнал неизправен битов електроуред. От пожарната съобщиха, че мъжът е загинал задушавайки се, след като е вдишал газ, дим и токсични пари.

Успешно приключи последният етап на ремонта на ВЕЦ "Сестримо" и рехабилитацията на каскадата "Белмекен-Сестримо-Момина клисура". Официалното откриване след обновяването се състоя в машинната зала на централата. „С ремонта на съоръжението се отбелязва и приключването на рехабилитацията на цялата каскада. Гъвкавостта на хидроенергийните мощности позволява успешно балансиране на електроенергийната система не само у нас, но и в региона, което прави каскадата „Белмекен-Сестримо-Момина клисура“ ключов компонент за българската енергетика“. Това каза заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов. ВЕЦ „Сестримо“ е второто стъпало в каскадата и третата най-голяма производствена мощност в състава на НЕК. Обновяването е в рамките на грантово споразумение за рехабилитация на хидроенергийния комплекс и на други ВЕЦ системи с Европейската банка за възстановяване и развитие. Общият бюджет на споразумението е 37 милиона евро.

Пазарджишка област ще получи близо 650 хил. лева за нови работни места. Акцент в програмата за заетост към Областния съвет за развитие е опазването на културно-историческото наследство. Комисията по заетостта препоръча на общините да разкриват работни места на пълен работен ден за максимално допустимия от регламента на програмата срок от 5 месеца. До 12 юни общините трябва да представят своите предложения в утвърдената от министъра на труда и социалната политика форма.

Община Чепеларе посреща туристите си с нова екопътека. Тя е финансирана по Програмата за развитие на туризма за 2024 г. и е по идея на Марин Господинов - директор на Музея на Родопския карст в Чепеларе. Основната цел е развитието на летния туризъм в региона. Туристическата пътека започва от разклона за стария път за с. Левочево, минава през Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера „Топчето“, пилон „Рожен“ и изворите на река Чепеларска. Маршрутът е кръгов и е с обща дължина около 9 км. Той е лек и приятен за разходки, както пеша, така и с колело или джип. Преминава през няколко интересни и емблематични места за Родопа планина. Маркировката е с червен цвят, тип стрелка. Поставени са информационни табла на обектите по маршрута.

Дни след Деня на българската азбука - 24 май, Музеят в Смолян получи ценно дарение. Наследниците на гайдаря Стою Чонгаров подариха на институцията неговия личен костюм, изработен в края на 50-те години на ХХ в., гайдата, на която свири дълги години, изработена от Георги Марков от с. Кремене, както и други лични вещи. Роден през 1931 г. в с. Бостина, Стою Чонгаров е самоук гайдар. В оркестър „Сто каба гайди“ е от самото му създаване през 1961 г. и е част от неговия състав до смъртта си през 2020 г. В изпълнение на мисията си да обогатява фондовете си с предмети и вещи, свързани с представители на родопската фолклорна традиция, Регионалният исторически музей в Смолян с огромна признателност прие дарените вещи и изказва искрена благодарност на Адилина и Петко Чонгарови за родолюбивия жест. Предстои обработка и включването им в музейните фондове.

Информации на Адриан Кулев, Тина Соколова и Искра Койчева