На протест за по-чист въздух в Катуница и околността излизат жителите на селото. Очаква се те да бъдат подкрепени от хората и в съседните населени места - Ягодово, Караджово, Крумово и Пловдив. Протестът е срещу задимяването вече две седмици от пожара в депото за утайки в Катуница, който все още не може да бъде потушен напълно. „Не можем да останем безразлични, когато здравето на нас и близките ни е поставено на карта. Време е да покажем, че сме решени да се борим за здравословна околна среда в цялата област“, призовават организаторите. Те се събират в събота в 11:30 часа пред  кметството на Катуница. От Областния кризисен щаб вече съобщиха, че за гасенето на тлеещото депо се използва вода от река Чая, изграждат се и рампи чрез насипване на инертни материали, с които да се достигне до труднодостъпните части на депото. От РИОСВ отчитат намаляване на фините прахови частици във въздуха. Въпреки това, от РЗИ препоръчват хората с хронични заболявания, бременните жени и малките деца да избягват излизане навън по време на пикови замърсявания. Преди дни прокуратурата повдигна обвинение на 65-годишен мъж за умишлено причиняване на пожара, запалвайки строителни отпадъци в негов имот в близост до депото.

Разполага ли Община Пловдив с актуален оперативен план за действие, съобразен със Закона за чистотата на атмосферния въздух, питат в официално писмо до кмета Костадин Димитров от групата общински съветници на „Продължаваме Промяната-Демократична България“. Въпросите им са провокирани от зачестилите инциденти, свързани със замърсяване на въздуха в Пловдив и региона, включително и последния пожар край Катуница на 28 октомври, довел до рязкото повишение на фините прахови частици във въздуха. Според съветниците от ПП-ДБ е необходим ефективен и актуален план за действие и искат да разберат дали такъв план съществува. Съветниците дават срок до следващата сесия на Общинския съвет за отговори.

Общински институт „Старинен Пловдив“ завърши реставрацията на сграфитото „Захари Зограф“ на Димитър Киров на ул. „Съборна“. Проектът се ръководи от проф. д-р Елена Кантарева-Дечева и е съгласуван с Министерството на културата, като са следвани международните стандарти. Възстановителният екип от специалисти извърши внимателен анализ на цветовете и използва идентични материали, за да се постигне автентичен ефект чрез специална техника на наслояване и изрязване на цветни мазилки. Реставрацията завърши, възстановявайки великолепието на сграфитото, създадено през 1973 г., което е значима част от културното наследство на Пловдив.

Кандидатурата „Дервишовден в с. Церово“ на НЧ „Георги Бенковски 1900“ ще представи област Пазарджик в Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 г. Своеобразният конкурс се координира от Министерството на културата и цели опазване на нематериалното културно наследство. В регионалния етап на селекцията постъпиха и други 2 предложения за пресъздаване на обичай: „Мятане на квас у момчето“ на читалището в с. Оборище и „Пеперуда“ – обреден ритуал за дъжд от с. Величково. Обичаят „Дервишовден“ е сред най-почитаните и колоритни празници в с. Церово, община Лесичово. Празнува се винаги на Сирни Заговезни. В дервишката група участват деца, младежи и възрастни хора от различни етноси. Самият ритуал се предава от поколение на поколение. Предстои Национална комисия да обсъди излъчените областни кандидатури и да направи предложение за вписването на избраните нови елементи в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.

Нови 17 нападения на мечки и нанесени щети върху селскостопанско имущество или домашни животни са регистрирани през октомври в Смолянско, съобщават от Регионалната инспекция по околна среда и водите. Най-много са нападенията в района на община Баните, като само в района на с. Гълъбово посегателствата на дивите животни са 4. В региона на Девин нападенията са три, а по едно – в общините Смолян, Чепеларе, Златоград и Ардино. Съвместни екипи от РИОСВ и горските стопанства са извършили и проверки за установяване на щетите, като в 4 от случаите е установено, че те не са нанесени от кафява мечка – в землищата на селата Кестен, Михалково, Мочуре и Смилян.

Информации на Адриан Кулев, Тина Соколова, Искра Койчева и Петър Тодоров