Полицаи обсъждат темата за спортното хулиганство с ученици от Пловдив. Инициативата на областната дирекция на МВР се осъществява в партньорство с Регионалното управление на образованието и футболните клубове „Ботев“ и „Локомотив“. Служители от пловдивската полиция и инспектори от Детска педагогическа стая ще проведат поредица срещи с ученици от последните класове на няколко професионални гимназии в града. По време на разговорите униформените ще разяснят на младежите основните мерки, които се вземат за недопускане на противообществени прояви и агресия при посещения на спортни срещи, както и евентуалните последици от подобно поведение. Заедно със служителите на реда в класните стаи влизат и известни играчи от отборите на жълто-черните и черно-белите. Те ще засвидетелстват, че спортсменско поведение трябва да има както на терена, така и на трибуните на стадиона. Първата спирка от инициативата е Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков“ в Пловдив. Подробности около превантивната кампания ще дадат по-късно заместник-директорът на ОДМВР – Пловдив комисар Николай Кирков, началникът на Шесто РУ гл. инспектор Марин Анастасов, директорът на гимназията Атанаска Вълканова и представители на футболните тимове.
Бум на варицела при подрастващите регистрира Регионалната здравна инспекция в Смолян в предишните две седмици. Най-много случаи има в областния родопски град – 112. Някои от общопрактикуващите лекари в Смолян са категорични, че подобен ръст на заболяването не е имало в последните години и няма аналог в тяхната практика. За месец случаите в областта са близо 190. Многото случаи се дължат на дългия период, през който почти не е имало болни от варицела в региона, категорична е д-р Сийка Чернева – директор на дирекция “Надзор на заразните болести” в Регионалната здравна инспекция в Смолян. “Заболяването е с цикличност между 3 и 4 години”, коментира д-р Чернева. По думите ѝ, заразени са предимно деца и ученици, като заболяването протича без усложнения и на този етап няма хоспитализирани пациенти. Предприети са всички необходими мерки за карантиниране на групи в детските градини и училищата, като не се допуска смесване на контактни и здрави деца.
На брега на река Марица в Пловдив се проведе събитието „Гласовете на Северен“. Над 300 граждани участваха, споделяйки идеи за бъдещето на района. Инициативата, организирана в партньорство с общината, „BG Бъди Активен“, „Аз, гражданинът“ и ISTEB, насърчава активното гражданство и културното развитие. Събраните предложения ще бъдат включени в карта за развитие на района, която ще бъде отворена за нови идеи. Събитието подчертава нуждата от повече граждански диалог и ангажираност за устойчивото развитие на градската среда.
Алманахът за Община Лесичово бе представен пред жителите на селото. Кметът Серьожа Лазаров поздрави всички присъстващи. Книгата разказва за седемте населени места на общината – Боримечково, Динката, Калугерово, Лесичово, Памидово, Церово и Щърково. Проследена е историята за създаването на общината, ръководителите, които са я управлявали. Обхванати са традиции, обичаи, ритуали и обреди, църковни храмове, легенди и предания. Редактор на изданието е Цветанка Убинова-Влахова. До дни книгата ще бъде доставена до всяко читалище и кметство в общината.
Инфорации на Тина Соколова, Адриан Кулев и Петър Тодоров
Още по темата
- „КнигоМания в Северен“ – празник на детските усмивки и любовта към книгите
- Най-добрите вайръл коледни подаръци за всеки бюджет
- Следобедните новини от Пловдив, Пазарджик и Смолян на 19.12.2024 г.
- Зеленият пример на „Северен“: Младежи представиха идеи за управление на отпадъците и намаляване на въглеродния отпечатък