Членът на консерваторите Пени Мордаунт се оттегли от надпреварата за премиер. В официално съобщение Консервативната партия обяви, че Риши Сунак е избран за следващ премиер на Великобритания, предаде АФП.
Крал Чарлз III назначи Сунак за премиер на Великобритания
Пени Мордаунт не успя да получи достатъчна подкрепа от депутатите, за да се включи в гласуването, а бившият министър-председател Борис Джонсън, се оттегли от надпреварата. Джонсън заяви, че вече не може да обедини партията.
Журналист по Дарик: Борис Джонсън беше изнудван да се кандидатира за премиер
"Това решение е историческо и още веднъж показва разнообразието и таланта на нашата партия. Риши има пълната ми подкрепа", заяви Мордаунт.
Паундът и цените на британските държавни облигации скочиха за кратко при новината за оттеглянето на Мордаунт, но скоро се върнаха на предишните си нива.
42-годишният бивш министър на финансите Сунак става третият министър-председател на Великобритания за по-малко от два месеца. Към момента той е натоварен със задачата да възстанови политическата и икономическата стабилност в страната.
Риши Сунак обяви кандидатурата си за премиер на Великобритания
Очаква се новият премиер да започне големи съкращения на разходите, за да се опита да възстанови фискалната репутация на Великобритания, предаде Ройтерс.
Сунак привлече вниманието на цялата страна, когато на 39-годишна възраст стана министър на финансите под ръководството на Джонсън. Той ще бъде първият министър-председател на Обединеното кралство с индийски произход.
Семейството му имигрира във Великобритания през 60-те години на миналия век. В този период много хора от бившите британски колонии се преместват в страната, за да ѝ помогнат да се възстанови след Втората световна война. Той е завършил в университетите в Оксфорд и Станфорд.
Възходът и падението на Тръс: Как „големият взрив“ провали идеята за новата Тачър (снимки)
Припомняме, че в неделя бившият британски финансов министър Риши Сунак обяви кандидатурата си за поста лидер на Консервативната партия и министър-председател на страната.
"Обединеното кралство е страхотна страна, но ние сме изправени пред дълбока икономическа криза. Ето защо аз ще бъда лидер на Консервативната партия и следващия ви министър-председател. Искам да поправя икономиката ни, да обединя партията ни и да постигна резултати за страната ни", изтъкна Сунак в изявление, публикувано в Twitter.
Също в неделя бившият министър-председател Борис Джонсън се оттегли официално от надпреварата за следващ лидер на британските консерватори, като заяви, че има подкрепата на достатъчно депутати, за да премине към следващия етап, но те са далеч по-малко от водещия бивш финансов министър Риши Сунак.
Кой ще новият премиер на Великобритания? Водят се спорове за кандидатурата на Джонсън
"Има много голям шанс да успея в изборите сред членовете на Консервативната партия - и че наистина мога да се върна на Даунинг стрийт в петък", каза Джонсън в изявление. "Но през последните дни за съжаление стигнах до заключението, че това просто няма да е правилно. Не можеш да управляваш ефективно, ако нямаш единна партия в парламента".
Джонсън, който така и не обяви официално кандидатурата си за завръщане на "Даунинг стрийт", прекара уикенда в опити да убеди консервативните депутати да го подкрепят и в неделя заяви, че има подкрепата на 102-ма от тях.
Той се нуждаеше от подкрепата на 100 души до понеделник, за да премине към следващия етап, при който щеше да се изправи срещу Сунак при гласуване от 170 000 членове на Консервативната партия.
“Не е сигурно, че Борис Джонсън няма да се завърне. Просто няма да се завърне точно сега. Мисля, че всички негови пътеки са все още отворени. Това, което наблюдаваме в британската политика в момента, е безпрецедентно, тъй като става дума за избиране на министър-председател по феноменално недемократичен път. Първо, говорим за процедура, която е напълно лишена от национална представителност, и второ - доста импровизирана и за сегашните разбирания. Джонсън на практика така и нямаше намерение да се яви на това надбягване, което може така или иначе да не се случи.”
Това заяви журналистът Мария Спирова в ефира на Дарик радио.
“Той беше публично изнудван от Консервативната партия да се включи в това поредно съревнование за премиерския пост, но всъщност нямаме никакви данни, че е имало такова решение от негова страна. Това, което знаем е, че най-вероятно той нямаше подкрепата на 100 кандидати, въпреки че хора от неговия екип го намекнаха, но доказателства нямаше”, заяви тя.
Байдън: Ще продължим тясното сътрудничество с Лондон след оставката на Тръс
“Риши Сунак е женен за изключително богата индийска наследница. Самият той е сред най-богатите политици в момента във Великобритания и това е част от неговия имиджов проблем. За много хора той няма връзка с бедното население на Великобритания. Наложи му се да преглътне всичките си десни ценности и да организира и удържи най-щедрите субсидии и заплати, когато по време на Ковид кризата икономиката замря. Той е популярен сред мнозина, именно защото направи оцеляването им възможно през тежката Ковид криза”, отбеляза Спирова.
Очаквайте подробности.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм