Стефан Миланов е кандидат за общински съветник от партия “Български възход”. Партията е с номер 20 в бюлетината, а Стефан Миланов е с преференция 102.
Здравейте! Вие сте дългогодишен треньор по плуване в “Локомотив”. Защо ви е да се захванете с политика?
Имам една кауза - каузата спорт, спорт за деца, това го правя от години. С това мога да бъда полезен. Когато вляза в Общинския съвет ще имам лостове, с които да помагам на спорта в града да се развива.
Какво не ви харесва в масовия спорт? Как може да се оправи?
Мога да говоря за плуването, където най-големият проблем е липсата на база. Заради това много деца не могат да достигнат до спорта, да се запишат на плуване, няма къде. Това води до по-голям проблем, а именно липсата на треньорски кадри, който се задълбочава и с времето би довел до изчезване на спорта в града.
Тогава как да се появят повече басейни и повече деца да тренират, а треньорите да остават в града?
Има в момента обект - плувен комплекс, който се строи, който би трябвало да подпомогне хората. Аз работих дълги години с отбора на “Локомотив”, а те тренираха дълги години в басейна на Корабния техникум. Да ви призная, имало е деца 8 клас например, които като влязат и за пръв път виждат басейн, което е недопустимо. Това е тъжно, трябва да имат възможност да спортуват. Защото спорта и образованието трябва да вървят ръка за ръка. Децата трябва да започват да спортуват от 4-5- годишни.
Вие вчера имахте среща с клубовете, за да набележите евентуални стъпки за решаване на проблемите. До какво се стигна?
Всички в един или друг етап са имали проблеми с базите, при някои е решен, при други се търси решение, други имат проблеми с финансиране. Във всеки спорт има какво да се подобрява, затова бъдещият кмет, който и да е той, трябва да провежда редовни срещи със спортни деятели, за да могат да казват проблемите и да се търсят решения.
А не се ли превръщат в говорилня такива срещи?
Когато са регулярни ще се стига до решения. Не да се провеждат един път годишно. Да се правят и общи срещи и срещи по спортове. Всяко училище е гордо с успехите на учениците си и в повечето училища, в които влизам, първото нещо, което виждам като вляза са спортните купи. И те могат да са все повече, ако спорта и образованието вървят ръка за ръка.
А ако говорим за високо спортно майсторство може би пак трябва да минем през физкултурните салони, защото пътят минава от там. Така ли е?
Точно така. За да се стигне до високи постижения, трябва да се прекарат няколко години в аматьорския спорт. А за да стигне до него едно дете, то трябва да бъде записано и да има къде да тренира. За мен много важно за масовия спорт е учителите по физкултура да си комуникират пряко с треньорите в отделните клубове, за да подават информация, да подсказват, че има деца, които трябва да бъдат поети в клубовете и да се развиват.
А правилно ли е това треньори да влизат след родителските срещи, да раздават брошури и родителите да решават според това, което им харесва, на какво да запишат децата си?
Още когато бях ученик се правеше това. Не смятам, че е грешка, ако има свободен достъп за всички. Има все още хора, които не знаят, че на басейна в Корабния техникум тренира отбор. Въпреки че “Локомотив” е на 10 г., “Ирис” е на 30 г., има клуб по водна топка, има клуб по триатлон, това са клубове с история.
А трябва ли родителят да вземе решение какво да тренира детето?
Трябва да вземе решение детето въобще да тренира. От там нататък децата показват какъв спорт им харесва или не им харесва. Мога да разкажа една история : едно момченце започна да тренира при мен и след няколко месеца искаше да тренира 5-6 спорта. Баща му му пусна клипчета в интернет и му каза: Избери си два. Той избра плуване и футбол. Впоследствие плуването отпадна, остана фетбола и това момче стигна до школата на “Лудогорец. Това беше осъзнато решение на детето и си достигна един възможен успех. Ролята на родителя е да го заведе, да му каже, че е хубаво да спортува, да го запознае с процеса на спортуване, да осъзнае, че е отговорност, да се научи на дисциплина. Децата осъзнават, че това им е в плюс, когато не са при мама и тате.
Задачата на родителя е тази, а задачата на Общината е да осигури къде да се спортува. Ако приемем, че новият басейн ще стане, ще се решат ли до голяма степен проблемите на плувните спортове в Русе?
Вярвам. Освен това ще реши проблема на многото хора, които искат да плуват за здраве и няма къде. Но има опасения къде ще се паркира. Според мен един добър вариант е контролирания достъп-с чипове, с карти, с билетчета. Относно автобусите-те могат да влязат, децата да слязат в пешеходна зона и автобусите да паркират някъде другаде, както е на много места.
А защо избрахте “Български възход”, за да решавате тези проблеми?
Аз съм част от листата на партията, гражданска квота съм. Предложиха ми място в листата и ми предложиха да работя по кауза, която приемам за своя. За да могат да се решават проблемите. Плуването ми е присърце, но в града има много спортове и всички имат еднаква нужда от подкрепа, за да могат да продължат да съществуват.
Дано да сте полезен, а и вашите колеги в общинския съвет да приемат тази кауза за важна. Благодаря ви, пожелавам ви успех!
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Още по темата
- Директорът на библиотеката Теодора Евтимова: Конкурсът за екслибрис е креативност в модерен прочит
- Русенките Кристина и Силвена Георгиеви сред топ състезателите на Световните ученически игри по бадминтон в Бахрейн
- На тържествена церемония бяха връчени тазгодишните Награди „Русе – 21. век“
- 11 именити художници с нов живот в дигиталния свят