
Ушу е непопулярен като спорт унас. На него се гледа като на атрактивно зрелище от холивудски филм и ефектни екшън демонстрации. Всъщност нашите състезатели имат същите умения, световни и европейски титли и не са по-назад от популярните имена по света. При това за разлика от страните, където този спорт е част дори от образователна и здравна програми, нашите състезатели тренират при лоши условия. Ето защо, наш приоритет е изгаждането в България, в бургаския комплекс "Меден рудник" на една от трите в света съвременни тренировъчни бази по ушу, които ще позволят и спортен туризъм.
Това сподели в ефира на Дарик Югоизток, президентът на Българската и вицепрезидент на Европейската федерации по ушу и световен шампион – Стефан Колев.
Ушу е комбинация от дисциплини, оформящи най-древните китайски бойни изкуства и е обявен за спорт на 21 век от Световната здравна организация. Причината е доказаният ефект от него върху цялстоното здравословно състояние на тялото и ума. Практиките в ушу дават тонус, концентрация, умствена кондиция и психично здраве дори в най-напреднала възраст. „С практикуването на ушу през, който и да е било период от живота - от 3 до 100, човек успява да развие най-доброто от себе си и да постигне максимум. Учени от САЩ и Китай от години извършват изследвания върху влиянието на ушу над човека. Резултатите от тези изследвания са изумителни и в тези държави, ушу се практикува масово“, пояснява Стефан Колев.
Тази година родната федерация отбелязва 30 години от създаването й, което няколко месеца преди учредяването на Световната организация в Пекин, която има 150 държави - членки. „Дори тогава, България е била първенец и сега трябва да има своето достойно място на голямата карта в този спорт. Всички в екипа на Българската федерация сме изцяло отдадени на тази кауза. Но най-важната ни цел е ушу да бъде разпознат от сънародниците ни“, каза още шампионът в китайските бойни спортове. И допълни, че за последните пет години резултатите за страната ни пред света са много.
Българската федерация получи многократно най-висока оценка на Световната организация. Доказателства за това са двете световни първенства, които БФУ извоюва да домакинства Бургас, влизането в ръководството на Европейската федерация и дори участието на ключови ръководни постове в Международната федерация, поредната световна титла на Петър Драгоев, който е в ръководния екип на Световната федерация и вицепрезидент на БФУ.
2020, която Стефан Колев обяви за година на Българското ушу, ще бъде белязана от още едно голямо признание за работата на Федерацията ни – през май Бургас ще посрещне най-добрите състезатели от Стария континент на Европейско първенство по ушу.
БФУ се движи с бързи крачки, но този път не е осеян само с признание, а и с много пречки.
"Има виц, че в ада, само в българския казан, няма дявол, който да бута хората надолу, защото те сами се натискали навътре един друг. Това не е вярно! В цял свят, когато започнеш да правиш нещо ново, или се опитваш да промениш нещата към по-добро, има ответна реакция. Когато БФУ, започна да се развива, да работи активно и започнахме да се опитваме да постигаме големи успехи, веднага се появявиха хора или противоположни сили, които искаха да ни откажат, да ни пречат и най-общо да ни върнат обратно в безвремието. Това не се отнася само до България. Завистта е човешка черта и тя не засяга само нашата нация. Вече имам наблюдения, откакто започнахме да развиваме българската федерация, че завист се усеща и в други държави членки на Световната федерация. Имаше "приятелски" съвети да намалим темпото, но ние имаме много да наваксваме и да компенсираме. Това е нормално, а пречките са още едно доказателство, че сме на правия път", каза още Стефан Колев.
Повече по темата, чуйте в звуковия файл от Стефан Колев: