Трюфелите се намират трудно, трудно е и обучението на кучетата, а изкупните цени не са високи. Това каза за „Дарик“ председателят на Федерацията на ловците на трюфели Светлозар Сидеров. По думите му, след поне две години опит събирачите на подземни гъби могат да припечелят средно месечно по една нормална заплата.

Често се цитират пикови цени при високо търсене на трюфели, но те не отразяват действителността на пазара, отбеляза председателят на Асоциация “Български трюфел” Димитър Димитров. Той добави, че цената през лятото е била от 20-30 до 50 евро за килограм, което е обичайно.  

Конфликт на интереси при създаването на Закон за трюфелите

Въпреки трудносттите ловът на подземния деликатес се превръща в препитание за все повече хора в България. 

Част от тях обаче не спазват правилата и унищожават естествените находища с мотики и лопати. Досега нямаше закон, по който да бъдат наказани. За сметка на това в края на мандата на 44-тото Народно събрание вече са налице два проекта. 

Страната ни вече е сред първенците по добив на диви трюфели. Събраните у нас деликатесни гъби се продават най-вече зад граница. Зад бомбастичните разкази за баснословни цени и привкуса на лукс се крие занаят, изискващ подготовка, силна воля и любов към природата. 

„Трудно се намират трюфели, много трудно се обучават кучетата, свързано е с много време и обикаляне, цените не са високи. Човек с добре обучени кучета, да речем, след втората година, в която се занимава, като се сметне приходът по месеци, може би една нормална заплата да му остане като чист приход“, разказа председателят на Федерацията на ловците на трюфели в България Светлозар Сидеров. 

Държавата иска да регулира бизнеса с трюфели

Често се цитират  пикови цени при високо търсене търсене на трюфели, отбеляза  Димитър Димитров, който оглавява Асоциацията “Български трюфел”. 

„Например, трюфелът лятото се движи между 20-30 евро, до 50 евро на килограм, почти всяко лято е така. Може да се случи в някои случаи да е повече, в някои - по малко“, каза той.

Трюфелите дават препитание на между 20 000 и 30 000 души. Браншът вече се представлява от няколко сдружения и от години настоява за закон. Един от най-големите проблеми е събирането на трюфели в разрез с всякакви правила, което води до унищожаване на находищата. Наред с това държвата губи милиони приходи в хазната. В края на ноември депутатът Александър Сабанов с група колеги от „Обединени патриоти“ внесе проект на Закон за трюфелите.

Едновременно с това проект публикува Министерството на земеделието и храните. Пред „Дарик“ Сабанов заяви, че министерството се е забавило, а вече няма време да се изчака процедурата за обществено обсъждане:

„Всички много добре знаем, че няма много добре обмислен закон, който се е приел. Практиката показва, че стотиците закони, които имаме, имат нужда от корекции. Асоциациите се обърнаха към нас, за да пуснем закона да върви в Народното събрание“

Зам.-министърът на земеделието Атанас Добрев обясни, че пандемията е забавила събирането на работните групи за законопроекта.

„Все пак като се подготвя закон знаете, че най-удачно е да се изслушат всички заинтересовани, не после като се вкара един законопроект да се окаже неработещ.“

В бранша са на едно мнение, че има нужда от закон. Светлозар Сидеров смята, че е важно нормативният акт да се приеме, но след задължителни корекции. Федерацията на ловците на трюфели подкрепя проекта на „Обединени патриоти“. Според Димитър Димитров обаче в проектите има твърде много недообмислени текстове и не трябва да се приема неработещ закон.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук