Към своя край върви делото за катастрофата на кръговото в Шумен, в която загина 22-годишната Светомира Станчева. В присъствието на бащата на починалото момиче, състав на Върховния съд заседава по делото.
Обвиняем е Жечко Кюркчиев, чиито първоначални положителни проби за наркотици се оказаха отрицателни при повторния тест и чиято кола, с която катастрофира, се запали и изгоря на паркинг на полицията.
Жечко Кюркчиев
На 28-ми септември 2022-ра година в Шумен кола навлезе с голяма скорост в кръгово кръстовище, където катастрофира в друг автомобил. От удара почина 22-годишната Светомира Станчева, която е шофирала според правилата. Задържан е Жечко Кюркчиев, който към онзи момент е на по-малко от 20 години.
Той признава вината си, което съкратява процеса и олекотява наказанията. На първа инстанция той е осъден на 3 години и 4 месеца затвор, но апелативният съд във Варна заменя наказанието с условна присъда. Решение, което е обжалвано – и така делото стига до третата инстанция.
В залата на Върховния съд обвиняемият се извини за случилото се. Думите си той изрече в присъствието на бащата на покойната Светомира – Анатоли Станчев.
"Ние родителите, които нашите деца ги няма, как трябва да приемем едно подобно извинение? То не е оправдание, а е извинение в настоящата ситуация... как трябва да го приемаме? Ние всеки ден живеем с една мисъл, че нашето детенце го няма. Трябва ли да се съгласяваме с всички онези решения, които се взимат? Никога няма да го направим. Няма родител, който да е доволен да подобни решения", каза бащата.
След катастрофата джипът на обвиняемия бе преместен на охраняем паркинг на полицията, където изгоря след пожар, който, от МВР подчертаха, не е възникнал след човешка намеса.
Първите проби на Кюркчиев за наркотици след инцидента бяха положителни, но последвалите кръвни тестове не отчетоха нито дрога, нито алкохол. Със скорост от над 100 км/ч, припомниха адвокатите на пострадалото семейство, обвиняемият навлязъл в кръстовището, където удари колата на Светомира, движеща се с около 20км/ч.
"Подсъдимият е управлявал МПС с несъобразена скорост и докато се е движил, увеличавайки скоростта, се е занимавал със странична дейност, т.е. сменял е музика от мобилния си телефон, което е всъщност основната причина за настъпилото ПТП", каза адвокатът.
Прокуратурата и защитата на пострадалото семейство искат Върховният съд да върне делото на втора инстанция за ново преразглеждане.
Родители и близки на убити в пътни инциденти се събраха на протест пред сградата на Съдебната палата в София, за да искат справедливи присъди за шофьорите, причинили смърт на пътя.