Социален експеримент – „Стъклената клетка“ започва в неделя в парка пред Националния дворец на културата (НДК) в София. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община (СО), с чиято подкрепа се реализира събитието, цитирани от БТА.

То има за цел да стимулира обществото и младите хора към по-устойчив начин на живот, към физическа активност, връзка с природата и ограничаване на социалната изолация.

„Стъклената клетка“: Социален експеримент с Краси Георгиев пред НДК

„Стъклената клетка“ представлява напълно прозрачен контейнер, в който Краси Георгиев - ултрамаратонец, ще се самоизолира за период от 15 дни. От 30 април до 14 май той няма да напуска „Стъклената клетка“, която ще е оборудвана единствено с пътека за тичане и легло. По този начин ще се постави в пълна социална изолация, но ще бъде пред погледа на цялото общество.

Бързата реакция на дете спаси пълен автобус с ученици (видео)

Освен на живо в парк НДК, той ще може да бъде наблюдаван онлайн, като само веднъж на денонощие, за половин час ще влиза в контакт с аудиторията за сесия с въпроси, отговори и поставяне на допълнителни предизвикателства към него.

Екип от водещи специалисти ще следи отблизо физическото и психическото състояние на ултрамаратонеца. Това са Тодор Тодоров - психофизиолог с дългогодишен практически опит в областта на психологичното профилиране и поведенчески анализ, и д-р Весела Петрова - лекар към клиника по Анестезиология и реанимация към УМБАЛ „Александровска“.

„Стъклената клетка“: Социален експеримент с Краси Георгиев пред НДК

Чрез експеримента ще се съберат достоверни данни за вредите от социалната изолация, обременяването с комуникация в дигитална среда и щетите от липсата на живо междуличностно общуване.

Тези данни ще бъдат използвани за създаване на програма за ограничаване на социалната изолация, намаляване на дигиталната обремененост на младите хора и превенция на зависимости от всякакъв род. За тази цел събитието ще бъде съпроводено от благотворителна кампания за набиране на средства.

Краси Георгиев е ултрамаратонец със световна популярност. Освен това е известен като треньор, мотивационен лектор, диетолог.

Финалистът за наградата ”Полет в изкуството” Петър Байков тази неделя в “Посока Култура”

„Очаквам голямо предизвикателство!“, написа във Фейсбук профила си ултрамаратонецът часове преди началото на експеримента.

„Стъклената клетка“: Социален експеримент с Краси Георгиев пред НДК

Сред неговите спортни постижения са успешен финал в най-тежкия в света ултрамаратон – „Badwater“, в Долината на смъртта, САЩ, с трасе с дължина 216 км. Участвал е в ултрамаратона през Северния полярен кръг Frostskad и 30 ултрамаратона (над 100 км) от Арктика до Камбоджа. Участвал е в легендарния „Маратон на пясъците“ (240 км бягане из мароканската пустиня) и ултрамаратона „Бразил 135+“ (257 км в джунглата). Персоналният му рекорд е ултрамаратон по Коридор 8 – пробягани 1200 км за 15 дни през три държави. В името на благотворителна кауза преди години той бяга на пътека в продължение на 36 часа.

Снимки: БГНЕС

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм