Средното образование в Пловдив е в крачка с нуждите на бизнеса. Тенденцията за, повече дуални паралелки остава, по две нови специалности - екскурзовод и фотограф, ще учат бъдещите осмокласници от областта през новата учебна година. Това заяви в интервю за Дарик радио началникът на Регионалното управление по образование Иванка Киркова. По думите й проблемът с намаляващия брой ученици в някои региони е предизвикателство и решаването му е важно за бъдещето на образованието и професионалната подготовка в тези области.
„Трябва да се справим с измененията в образователната система, да се адаптираме към новите технологии да направим училищата привлекателни за учениците“, категорична е Киркова.
До 5 януари тази година фирмите в Пловдив и региона имаха възможност да отправят предложения за конкретни специалности, които да бъдат включени в образователната програма, съобразена с потребностите на компаниите. Според държавния план за прием в училищата, в Пловдив и областта предстои да бъдат открити 221 паралелки с прием след 7-ми клас.
Професионалните паралелки трябва да бъдат в превес. Същевременно, целта е над 50% от всички паралелки - както профилирани, така и професионални - да са от така наречените STEM области (наука, технологии, инженерство и математика). Процентът на професионалните паралелки е достигнал 62,15%, докато този на STEM паралелките е 56,40%.
Само през септември, 2023 г., в областта са регистрирани 6123 ученици.
„Въпреки че този брой служи като първоначален показател, трябва да се вземат предвид и фактори като миграцията и емиграцията, които могат да повлияят. Този аспект важи както за български, така и за чужди ученици, които са или биха искали да бъдат част от образователната система в региона“, коментира началникът на РУО Пловдив.
По думите й, дуалното обучение е важна част от образователната система в областта.
„За да бъде държавният план за прием съобразен с изискванията на бизнеса, изпратихме официални писма до всички национално представени работодателски организации, както и до Агенцията по заетостта и кметовете на общините. Този въпрос беше обсъден и в Областната администрация.
Следим правилата, които са установени от Министерството на образованието и науката. Те включват мерки, които улесняват бизнеса да се ориентира и да намери информация за дуалното обучение. Получихме заявки от училища, които вече се преглеждат от нас и нашите колеги. Имаме визия за този процес“, обясни Иванка Киркова.
В РУО очакват отговор от "Тракия икономическа зона", което също е важен фактор за развитието на дуалното обучение в областта.
„Ще продължим да работим в тясно сътрудничество с работодателите и организациите, за да подкрепим успешната реализация на този вид обучение и то да отговаря на нуждите на бизнес сектора“, добави началникът на образователната институция.
По думите й, дуалното обучение е от изключителна важност за развитието на образованието и подготовката на учениците за бъдеща успешна кариера. И с удоволствие отбеляза, че в града и областта има училища, които активно се включват и поддържат тази система на обучение.
Професионалните гимназии по механотехника, по електротехника или електроника, по дървообработване в Пловдив, гимназиите в Сопот, както и "Цар Иван Асен Втори" в Асеновград, са примери за учебни заведения, които се ангажират с дуалното обучение.
„Важно е, че тези училища предоставят възможности за придобиване на практически умения и опит в реални работни обстановки. Този подход не само помага на учениците да се подготвят за бъдещата си професионална кариера, но и обогатява техните образователни възможности.
Също така, подходът към грижата за учениците, които избират да влязат в света на труда, е много важен. Поощряването на тяхната професионална реализация и осигуряването на дуални паралелки са стъпки в правилната посока“, категорична е Киркова.
Очакванията и надеждите са процесът на насърчаване на сътрудничеството между училищата и бизнес сектора, като се създават по-добри възможности за бъдещите професионалисти в региона, да продължи.
„Фактът, че учениците в 11 и 12 клас полагат труд, обучават се на работното място и получават стипендия, допринася за тяхната подготовка за бъдещата им професионална кариера. Този модел на обучение предоставя ценен опит и възможности за прилагане на наученото в реална обстановка“, обясни още тя.
Значимо постижение на настоящото ръководство на РУО Пловдив за решаване на проблема с намаляващия брой ученици в някои региони, е запазването на професионалната паралелка в Лъки, която е само със 6 ученици. Казусът е важен, защото решаването му е важно за бъдещето на образованието и професионалната подготовка на децата, особено когато става въпрос за поддържане на специфични професии в региони, където населението намалява.
„Реалността е такава, че при такива ситуации трябва да се „жонглира“ с различни параметри, като пълняемост, брой ученици и нуждите на бизнес сектора, и това засилва сложността на процеса. Анализите, които извършваме в РУО, са от решаващо значение за адаптацията на образователните програми към нуждите на общностите и бизнеса“, обясни началникът на образователната институция.
Тя добави, че сложно стои и решението относно приема в средното училище в Куклен, където има 12 ученици. По думите й, този въпрос изисква балансиран подход, който да вземе предвид, както математическите аспекти, така и социалните и човешките обстоятелства – т.е. важно е да се запази качеството на образованието, но също така да се отчетат и социалните и демографските фактори.
Интегрирането на нови професии, като "екскурзовод" в Асеновград и фотография в „Ана Май“ в Пловдив в учебните планове също допринася за актуализирането на образованието и предоставяне на учениците с нови възможности за развитие.
„Моите очаквания за бъдещето на образованието в областта са свързани със създаването на стимулираща и иновативна образователна среда. Искаме учениците да имат възможността да избират образователния път, който отговаря най-добре на техните интереси и възможности“, казва Киркова.
В ефира на Дарик тя коментира и важната роля на хуманитарните науки в формирането на критично мислене, комуникационни умения и културна осведоменост - компетенции, ключови за успешната интеграция в обществото и професионалното развитие.
По отношение на предизвикателствата в момента в образователната система, те са многобройни, казва още Киркова.
„Трябва да се справим с измененията в образователната система, да се адаптираме към новите технологии, да осъвременяваме и да правим училищата привлекателни за учениците. Това не е лесно, но със сигурност е възможно.“
До 15 януари директорите на училища, които ще провеждат прием след 7 клас, трябва да дадат своите заявки в електронната система на МОН, за да се систематизират данните и картината за предстоящия прием да се изясни.
Иванка Киркова се върна на поста на началник на Регионалното управление по образованието в Пловдив есента на миналата година, след като беше незаконно уволнена и спечели във Върховен административен съд делата срещу отстраняването си през 2021 година от поста. Преди това тя беше начело на образователната институция 8 години
“Върнах се с оптимизъм. Знам, че когато човек е здрав и има подкрепа, съотборници и съекипници, тогава проблемите могат да бъдат преодолени. През тези две години близки мои хора, част от системата, колеги и родители, търсеха ме по най-различни въпроси. Помагах, давах безплатни съвети. Това ме мотивираше.
В РУО Пловдив има 9 свободни щата от 32 служители по структура, но добрата новина е, че е на 4 и на 5 януари се проведоха конкурси в София и вече имаме избрани колеги - за експерт по физика, физическо възпитание и спорт и природни науки. Към това винаги съм стремяла - да намеря силните качества на всеки и да ги използвам в работата. Ако родителят е притеснен и иска да се оплаче, ние не формализираме процеса, тъй като важен е не документът, а реалната ситуация - житейска или професионална“.
Междувременно, със заповед на Иванка Киркова са обявени конкурси за длъжността "директор" на 18 държавни и общински училища в областта.
Директорите ще се подбират поетапно, по новите правила след промените в Наредба №16, която на 12 декември бе обнародвана в Държавен вестник.
Това са:
ОУ "Алеко Константинов" - Пловдив
ОУ "Княз Александър I" - Пловдив
СУ "Найден Геров" - Пловдив
СУ "Симон Боливар" - Пловдив
ОУ "Васил Петлешков" - Пловдив
НУ "Христо Ботев" - Пловдив
СУ "Никола Вапцаров" - Пловдив
СУ "Братя Миладинови" - Пловдив
ОУ "Петко Каравелов" - Асеновград
ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" - с. Стрелци, община Брезово
СУ "Христо Ботев", Лъки
ОУ "Дядо Иван Арабаджията" - Царацово, община "Марица"
ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" - с. Дълбок извор, община Първомай
ОУ "Д-р Петър Берон" - с. Чалъкови, община Раковски
ОУ "Христо Ботев" - с. Крумово, община "Родопи"
ОУ "Княз Борис I" - с. Богданица, община Садово
ОУ "Васил Левски" - Хисаря
ОУ "Христо Ботев", Паничери, община Хисаря
Още по темата
- Сигнали за бомби в седем пловдивски училища
- Училищен концерт събра 4500 лева за лечение на деца
- Ръководството на Математическата гимназия във Враца награди най-активните ученици, участвали в празничните прояви
- Учениците от клуба по фотография към СУ "Васил Кънчов" - Враца са "ДЕТЕКТИВИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИ ПРОЕКТИ"