Увеличава се броят на хората, изпитващи тревожност и несигурност у нас. Предотвратяването на масовата психоза до голяма степен зависи от от бързата реакция на официалните източници в държавата. Това коментира пред Дарик психологът проф. Маргарита Бакрачева. По думите ѝ поднесените данни трябва да са достатъчно ясни и да не всяват недоверие. 

От своя страна психологът Пламен Димитров коментира, че е важно информация да е вярна. Той допълни, че пропаганда винаги е имало, не само във връзка с войната в Украйна.

Евробарометър: Пандемията от Ковид-19 е влошила положението на жените

От криза в криза. След борбата за хранителни продукти, тоалетна хартия, спирт и маски, се извиха и опашки за гориво в очакване то да свърши или цената му да се повиши рязко. И докато това още е тема на дневния ред, се прокрадва и друга – информацията от фармацевти, че има засилено търсене на йод. Вероятната причина – пожарът в АЕЦ „Запорежие”.

Сред причините за стадния синдром и не толкова зрелите реакции на хората, психолозите проф. Маргарита Бакрачева и Пламен Димитров откроиха липсата на доверие от страна на българите – в държавните институции, в политиците, както и медиите. Според Бракчева на това се дължи и големият процент на споделяне на конспиративни теории.

Димитров заяви, че за тревожността на хората има много причини, които се смесват.

Според психолозите за засилването на трвожността в хората има вина разнопосочната информация.

По думите на проф. Бакрачева тук опасността е загубата на критично мислене и отхвърлянето на всичко, което е в различна от избраната от нас посока. Тя уточни, че при търсенето на достоверна информация въпросът е дали спрямо всяко едно събитие съзнателно я филтрираме или едностранно поемаме само в една посока.

Димитър Димитров коментира, че най-важно е да се получава вярна информация, да се събират факти и доказателства.

Във връзка с дезинформацията в медийния поток, той допълни, че вече дори хората не вярват на самите себе си и не знаят как да формират позиция.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук