Решението на постоянните представители на Европейския съюз (ЕС) да разделят Албания и Република Северна Македония (РСМ) по пътя им към членство в Европейския съюз беше приветствано от Народното събрание. Изостреният тон между югозападната ни съседка и България се превърна в тема, в която българските политици се обединиха и изразиха единодушно мнение след обидното отношение на РСМ през последните седмици. В комисията по външна политика политиците намериха консенсус и подготвиха декларация във връзка с изявления спрямо България от страна на управляващи политически фактори в Северна Македония.
Лидерът на ГЕРБ и председател на парламентарната комисия по външна политика Бойко Борисов препоръча страната ни да не предприема действия, които да се тълкуват като агресивни, защото тактиката на РСМ е “ние да бъдем виновни”. Той отбеляза и подписания договор за добросъседство, вписан в Плана за разширяване, от когото “никой не може да мръдне”.
Бойко Борисов/ БТА
“България не наруши добрия тон, само поискахме оставка, което е нещо много нормално. Всичко, което сме направили в Европейската народна партия, в Европейския съвет, в Европейската комисия, много добре сме чути.
Така действат европейските институции – не заплашват и не обиждат. А резултатът е - Албания върви напред, а колегите от РСМ да понесат или да понасят това, ето тяхното поведение към днешна дата са си сътворили”, посочи Борисов.
Един от лидерите на “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ) Кирил Петков подчерта, че Северна Македония е изправена пред ясен избор – да приеме българите в конституцията си или да рискува да загуби своя европейски път. Той изрази надежда, че съседката ни ще преосмисли позицията си.
Кирил Петков/ БТА
“Френското предложение се оказа много добро за България. Реално целият Европейски съюз застана на страната на България и Република Северна Македония трябва да реши иска ли да приеме българите в Конституцията си или пътят ѝ към Европа се затваря”, посочи Петков
Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов припомни, че Северна Македония назад във времето многократно си е “позволявала да изнудва, да лобира и да скандализира в коридорите на европейските институции”, с една единствена цел - да саботира всякакви усилия на България да получи подкрепа за естествените права и свободи на българите там. Той смята, че решението Албания да започне същинските преговори за членство в ЕС е закономерно и даже закъсняло.
Костадин Костадинов/ БТА
“Македонската държава, особено след миналите избори, отказва да изпълни условията на договорите, които са подписани - с България и с нашите партньори в ЕС. Очевидно е, че трябваше да се вземе решение, което да покаже, че след като не искаш да спазваш договорите и отсрещната страна също няма да спазва тези договоренности, които имат към теб”, категоричен беше той.
За председателя на парламентарната група (ПГ) на БСП Борислав Гуцанов решението е справедливо и ясен сигнал, че не може да имаш такъв речник и да очакваш да бъдеш страна член на ЕС.
Борислав Гуцанов/ БТА
“Нормална е реакцията на Брюксел след изказванията, особено от миналата седмица, на официалните лица от РСМ. Нямаше каква друга реакция да има. Мисля, че това беше съвсем справедливо”, каза Гуцанов.
Председателят на ПГ на “Има такъв народ” (ИТН) Тошко Йорданов бе категоричен - най-нормалното е РСМ да стои там, където стои – извън Европейския съюз.
Тошко Йорданов/ БТА
“Северна Македония (РСМ) не отговаря на поетите ангажименти, които е подписала самата тя за преговорната рамка за присъединяване към Европейския съюз. Те не могат дори да се надяват да започнат преговори, още повече с непремерените изказвания на техните ръководители”, посочи той.