3 месеца след официалното откриване на спортна зала "Дунав" , определена като "новото спортно бижу" на Пловдив, откритите терени за спорт са абсолютно неизползваеми. Още при първите дъждове в края на лятото, се оказва, че те нямат система за отводняване и върху настилките се образуват дълбоки локви. Това възпрепятства тренировките на спортните клубове – единствените, от които новият комплекс има приходи от ежедневни наеми. През септември, октомври и ноември, те са били принудени да почистват и отводняват сами терена, за да могат изобщо да провеждат тренировките си.
Освен за волейбол и баскетбол, игрището се използва три пъти седмично и от първия в града спортен клуб по пикълбол. В него тренират американски граждани, англичани и французи, които живеят в Пловдив, както и други гости на града от чужбина. Те са в недоумение от абсурдната ситуация, при която, преди да вземат ракетите за пикълбол, трябва да държат греблата, за да отводняват. Никълъс Буун и Браянт Инграм, които са сред учредителите на клуба алармират, че задържането на вода, поради липсата на дренажи и наклон на игрището, ще доведе до бързо амортизиране на настилката и кортът в бъдеще ще бъде напълно неизползваем.
Построяването на спортна зала "Дунав" струва на пловдивчани над 5 милиона лева. Тя е разположена на терен от над 5300 квадратни метра и по официална информация до медиите "включва най-модерни технологични системи за енергийна и екологична ефективност". Всеки посетител днес обаче става свидетел на лошото изпълнение при строителството на спортния комплекс, неработещи кранове в санитарните помещения, течащи тоалетни и др.
Според първоначалния проект зала “Дунав" е подходяща за 20 вида спорт, но в момента целият втори етаж се използва единствено от спортен клуб „Аеробика - АМД”. Те са с право да ползват площ от 934,16 кв.м. на наемна цена от 300 лева месечно. На първия етаж има спортна зала за баскетбол и зала за бокс, като клубовете плащат около 100 лв. на месец. На официалното откриване на спортния комплекс в началото на август т.г. кметът на града Костадин Димитров заяви, че такъв тип обекти са допълнителен разход за Община Пловдив и трябва да се положат усилия за добра приходна събираемост. По думите му "лошото менажиране може да доведе до това да не функционира добре".
Строителството на спортен комплекс "Дунав" започна по времето на заместник-кмета Георги Титюков, продължи близо 5 години, бе открит при наследника му - олимпиецът по гребане Николай Бухалов и в момента се стопанисва от ОП „Младежки център”.
Пред Дарик заместник-кметът по спорта Николай Бухалов потвърди, че фирмата изпълнител „Пирс Д“ е предупреждавана многократно и ще настоява категорично дефектите, както в сградата на спортния комплекс, така и на откритите терени, да бъдат отстранени в най-кратки срокове.
"Провели сме срещи и разговори с фирмата строител и обмисляме оптимален варианти за разрешаване на проблема", съобщава в отговор на официално запитване от "Пловдив пикълбол клуб" Димитрия Тодорова – директорът на ОП „Младежки център Пловдив“ Димитрия Тодорова.
Още по темата
- Еврокомисар Захариева: Приоритетът на новата ЕК е растеж чрез наука и образование
- „От Космоса до Земята: За глобалните предизвикателства и ролята на науката и ИИ“
- Следобедните новини от регионите на Пловдив и Смолян на 12.12.2024 г.
- Деца, учители и ученици от Смолян с кампания в подкрепа на болни деца в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив